Erdoğan'ın Bidan’a tepkisi neden cılız kaldı? ABD’ye karşı Ankara’nın silahları ne?

Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden’a verdiği tepkinin neden “cılız” kaldığını ve Türkiye’nin atması gereken adımları Veryansın Tv’ye anlattı. “Ahmet Davutoğu ruhu devletin kurumları üzerindeki etkisini sürdürüyor” diyen Ünal’a göre Ankara Washingon’a karşı iki ayaklı bir strateji oluşturmalı.

Erdoğan'ın Bidan’a tepkisi neden cılız kaldı? ABD’ye karşı Ankara’nın silahları ne?

VERYANSIN TV

ABD Başkanı Joe Biden’ın “soykırım” çıkışının ardından gözler Türkiye’nin vereceği yanıta ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına çevrilmişti.

Ancak Ankara’nın verdiği tepki, ABD’li elçinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması dışında bazı bakanlıklar ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından verilen cılız tepki ile sınırlı kaldı.

AKP UZLAŞI KAPISI MI ARIYOR?

AKP’den gelen düşük tondaki tepkiyi Veryansın Tv’ye değerlendiren Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Ünal’a göre “Hala hükümetin Biden ile bir şekilde bu işin üstesinden gelebileceğine yönelik anlayışlar olabilir.”

Bu anlayışın doğru olmadığını belirten Ünal “Burada AKP’nin şunu unutmaması lazım: Biden ile Türkiye’nin herhangi bir dış politika konusunda Ankara’nın lehine uzlaşabilmesi mümkün değil. İki hasım nasıl olursa şu anda Amerika ile ilişkilerimiz bu durumda. Kıbrıs’tan PKK/PYD’ye Ermeni meselesinden diğer alanlara… Bu çerçevede düşünmemiz lazım. Biden’la neyi, nasıl görüşeceğiz?

DÜŞÜK TONUN NEDENİ “HALK BANK' MI?

Halk Bank gibi konular üzerinden ABD’nin Erdoğan’a baskı yaptığı ve yapacağına yönelik iddialar da var. Devletin elinde ne bilgi var bu konularda bilmiyorum. Ama ABD’nin baskı kuracağına yönelik AKP’de bir beklenti varsa, bu konu halkın gözünde ikinci plana düşer, Amerika’nın iftirasına dönüşür. Dolayısıyla hükümet ABD’ye karşı net bir tavır almalı. “

KALIN’IN 'KARŞILIK' TAKVİMİ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “ABD’ye önümüzdeki günlerde ve aylarda farklı biçimlerde tepki verilecek” açıklamasını da değerlendiren Ünal, “Hükümet pek çok konuda planlama sürecinde olabilir. Ama buna da ‘Biden’ın soykırım diyeceği aylar önceden belliydi, niye hazırlık yapmadınız’ şeklinde eleştiri yapılabilir. O yüzden burada söylenecek şey şu anda tepkinin cılız kaldığı yönünde.” şeklinde konuştu.

HASAN ÜNAL’DAN İKİ AYAKLI STRATEJİ ÖNERİSİ

Biden’ın “soykırım” çıkışına karşı Türkiye’nin atması gereken adımları da değerlendiren Ünal, hükümetin iki ayaklı bir strateji izlemesi gerektiği görüşünde. Ünal’a göre bunlar ABD’ye karşı verilen yanıtlar ve Suriye ile uzlaşma…

ABD’ye karşı verilecek yanıtları sıralayan Ünal şunları vurguladı:

‘İNCİRLİK ÜSSÜ ABD’YE KAPATILMALI’

İncirlik Üssü’nün de kapatılması dahil olmak üzere birçok askeri seçeneği gündeme getirmek gerekiyor. Amerika’yla nerede, ne iş yapıyoruz devlette bunun envanteri var. Dolayısıyla hangi alanda hangi adımı atarsak Amerika’ya zarar veririz ve kendimize en az zararı veririz diye düşünüp karar vermemiz lazım. Benim görüşüm İncirlik Üssü’nün kapatılması gerekiyor. Ayrıca Haziran’da NATO’da yapılacak zirvede Erdoğan’ın Biden'la görüşmemesinin daha iyi olacağı kanaatindeyim.

İÇ CEPHEDE BİRLİK ÇAĞRISI

Ayrıca Ak Parti’nin mevcut kutuplaşmayı gidermek yönünde adımlar atarak toplumsal birliktelik oluşturulması lazım. 1975’teki silah ambargosuna milletçe karşılık verdik. Kazandık sonuçta. Dış politika üzerinde kutuplaşma olmaz. Ayrıca şunu da söylemek lazım. Bugüne kadar hükümet dış politikayı iç politika için o kadar fazla kullandı, o kadar büyük yanlışlar yaptı ki içeride böyle bir birlikteliği beklemek kolay değil. Ama imkansız da değil. Yapılabilir.

‘DAVUTOĞLU RUHU ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR’

Türkiye Ermeni meselesine ilişkin akademik çalışmalara hız kazandırma gayreti içerisine girmeli. Yabancıların, gençlerin bu konuda olağanüstü, iyi çalışmaları var ama yeterli değil. Akademik piyasayı da güçlü bir şekilde yönlendiriyor olmamız lazım. Bu noktada Ahmet Davutoğu ruhu devletin kurumları üzerindeki etkisini sürdürüyor maalesef.

STRATEJİNİN İKİNCİ AYAĞI: SURİYE İLE UZLAŞI

Hasan Ünal, iki ayaklı stratejinin ikincisinin ise Suriye ile uzlaşı olduğuna dikkat çekti:

“Türkiye derhal Irak’ın kuzeyindeki harekata paralel olarak, Suriye devletiyle uzlaşmalı ve PKK/PYD’ye karşı ortak mücadele deklarasyonu yayınlamalı. Adana Mutabakatı’nın tekrar yürürlüğe girdiği ilan edilmelidir. O zaman Biden’a gerekli yanıtlar verilmiş olur. Suriye ile uzlaşmanın parçası olarak teröre karşı ortak mücadele, sığınmacıların Suriye’ye geri gönderilmesi ve buna paralel KKKTC’nin Suriye tarafından tanınması gündeme getirilebilir. Ve bunların hepsinin sağlanması mümkündür. Bu hamleleri yaparsak Biden’ın Türkiye karşıtı politikalarının içini boşaltmış olur, ABD’ye gerekli yanıtı sahada vermiş oluruz.“