Erdoğan’ın ‘bilim ödülü’ verdiği profesör: Evlatlıkla evlenilebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü”nü bilim alanında İlahiyatçı Prof. Dr. Süleyman Uludağ’a verdi. Uludağ, eskibir açıklamasında “Evlat edinmek İslamiyet’te yoktur. Akrabalık ve kan bağı oluşmadığından evlat edinen erkek, büyüttüğü kızı 18-20 yaşına geldiğinde evlenebilir. Yine evlat edinen kadının, büyüttüğü evlatlığı erkek ile evlenmesinde sakınca yoktur” demişti.

featured

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü” sahiplerini dün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu.

2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü; bilim alanında İlahiyatçı Prof. Dr. Süleyman Uludağ’a verildi.

Ödülü alan Uludağ’ın “evlatlık” konusunda yaptığı açıklamalar tepki çekmişti.

Uludağ, 25 Nisan 2013 tarihinde, HaberTürk’ün kendisine yöneltilen “Evlatlık edinmek günah mı?” sorusun şöyle yanıt vermişti:

Evlat edinmek İslamiyet’te yoktur. Bir çocuğu alıp bakmak caiz, fakat evlat edinilen çocuk o kişinin ailesine mirasçı olamaz. Evlat edinen kişinin gerçek çocuğu akrabalık ve kan bağı oluşmadığından evlat edinen erkek, büyüttüğü kızı 18-20 yaşına geldiğinde evlenebilir. Yine evlat edinen kadının, büyüttüğü evlatlığı erkek ile evlenmesinde sakınca yoktur.”

SÜLEYMAN ULUDAĞ KİMDİR?

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı öğretim üyeliğinden emekli, tasavvuf tarihi uzmanı Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Amasya’nın Akyazı köyünde 1940 yılında dünyaya geldi.

Uludağ, Akyazı İlkokulu (1952), Çorum İmam Hatip Okulu (1963) ve İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden (1967) mezun oldu.

Türkiye Diyanet Vakfı üyesi Uludağ, 1967 yılında Kastamonu İmam Hatip Lisesinde öğretmenliğe başladı. 1970’te Kayseri Yüksek İslam Enstitüsünde, 1975’te Bursa Yüksek İslam Enstitüsünde göreve başlayan Uludağ, 1982 yılından sonra Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğretim üyesi olarak hizmet verdi. Aynı yerde “İslam Açısından Musiki ve Sema” adlı teziyle doktorasını tamamlayan Uludağ, doçentliğe ve profesörlüğe yükseldi. 2007’de emekli oldu.

Uludağ, TDV İslam Ansiklopedisi’ne başlangıcından itibaren müellif-redaktör ve Tasavvuf İlim Heyeti Başkanı ve üyesi olarak hizmet verdi; 232 madde veya madde bölümünü telif etti, birçok maddenin ilmi redaksiyonunu yaptı.

İbn Haldun’dan yaptığı Mukaddime çevirisiyle 1982’de çeviri dalında, İran’a ve Turan’a Seyahat kitabıyla 2002’de Gezi dalında Türkiye Yazarlar Birliği’nden “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülü” ve 2011’de de “Üstün Hizmet Ödülü” aldı.

Eserlerinden bazıları: Dört Kapı Kırk Eşik: İslâm Toplumlarında Sufi Gelenekler ve Derviş Tipleri; İslam’da İnanç Konuları ve İtikadi Mezhepler; Tasavvuf ve Tenkit; Hayata Sufi Gözüyle Bakmak: İnsan-İslam-İrfan; İslam’da Faiz Meselesine Yeni Bir Bakış; İslam’da İrşad; İslam’da Müsamaha: Faysalü’t-Tefrika Beyne’l-İslâm ve’z- Zendeka (İmam Gazzali); Kelam İlmi ve İslâm Akaidi: Şerhu’l-Akaid (Taftazani); Tasavvuf İlmine Dair Kuşeyri Risalesi (Abdülkerim Kuşeyri); Felsefe-Din İlişkileri: Faslu’l-Makal-el-Keşf an Minhaci’l-Edille (İbn Rüşd); Doğuş Devrinde Tasavvuf: Ta’arruf (Kelabazi); Keşfü’l-Mahcûb: Hakikat Bilgisi (Hücviri).

Erdoğan’ın ‘bilim ödülü’ verdiği profesör: Evlatlıkla evlenilebilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

 1. Islami acidan konusurken kaynak sadece Kuran olmalidir. Bu herifler genelde uydurma hadislerden dalarlar olaya. Kuran’da evlatlik ile ilgili sadece Zeyd kissasi vardir. Kimlerle evlenilip evlenilemeyecegi de baska bir kac ayet de aciklanmistir. Evlatliklar ile evlenemezsiniz demiyor, ama gidip evlatlik alip onlari kapatin diye tesvik eden bir ayet de yok. Bunlarin dunyasindaki evlilik anlayisi zorla veya mecbur biraktirilarak olan. Kuran’daki evlilik riza ile olan. Yazik, 6000 kusur ayet, icinde adalet var, calmamak var, calismak var, hersey var. Bunlarin derdi uckur ve basortusu. Toplan 4-5 ayet.

 2. İlahiyat ciya bilim ödülü sadece Türkiye’de verilir:)

 3. 30 Ekim 2023, 15:53

  Bu sözleri nedeniyle almıştır ödülü. Bizim için skandal olan kimileri için özlenendir.

 4. Adam ilahiyatçı, ne demesini bekliyordunuz. Hristiyanlıktan yada yahudilikten hüküm getirmesini mi? İlahiyatçıya bilim ödülü verilir mi diye sormak ayrı bir şey, ilahiyatçının islamdan hüküm çıkartmasını eleştirerek komik duruma düşmek apayrı bir şey. Kendiniz olun komik olmayın. Burada söylenecek tek doğru söz, bilim ödülü bir ilahiyatçıya nasıl verilebilir olmalı.

  • 30 Ekim 2023, 21:38

   bir de dinlerde ve inançlarda bilimsellik ve mantık yoktur. dolayısıyla İslamiyet müspet bilim değildir.

 5. 30 Ekim 2023, 14:59

  Bu Süleyman Uludağ denen adamın bilimle ne alakası var ya. İlahiyatçı adamın topluma ne katkısı olabilir ki.

  • 30 Ekim 2023, 20:08

   Konu biraz sapıyor ama… Pozitif bilimcilerin ne katkısı olmuş. Mesela korona döneminde saçma sapan kararlar alan bilim kurulu mu bize katkı sunmuş :)

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!