Erdoğan'ın Bulgaristan göçmenleri için söyledikleri yeniden gündem oldu

Son dönemde artan göçmen tartışmalarından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Refah Partisi döneminde yaptığı Bulgaristan göçmenleri konuşması yeniden gündem oldu.

Erdoğan'ın Bulgaristan göçmenleri için söyledikleri yeniden gündem oldu

Erdoğan'ın 1989’da Bulgaristan muhacirleri hakkında yaptığı konuşmada, “Hükümet onlara gelin diyor ama ülke insanı açlıktan kadınını, kızını satıyor, çalıştırıyor. Sen buna çözüm bulmadan gelin diyorsun” diyerek Turgut Özal'a tepki gösterdiği görüntüleri yeniden gündemde.

Erdoğan, 1989'da Bulgaristan'dan gelen 300 bin göçmen için Turgut Özal'a tepki göstererek şunları söylemişti:

 ''Bak Ahmet, Mehmet asgari ücrete talim ediyor. Ülke insanı aç, kadınını satıyor, kızını satıyor, çalıştırıyor... Sen buna çözüm bulamamışken gelin diyorsun... Bu ne perhiz ne lahana turşusu? Bu nasıl bir devlet anlayışıdır.''

İşte o konuşma:

“Ne dedi Bulgaristan’a, ‘Gelin.’ Dedi. Ne kadar varsa gelin. İsterse Todor Jivkov da (Bulgaristan Komünist Dönemi Son Devlet Başkanı) gelsin. Gelin, diyorsun ama bak Ahmet, Mehmet asgari ücrete talim. Ülke insanı aç. Kadınını satıyor, kızını satıyor, çalıştırıyor. Sen buna çözüm bulamamışken, gelin, diyorsun. “Bunları nereye yerleştireceksin? Kapıkule’de bir anons; ‘Muamelesi biten soydaşlarımız istediği yere gidebilir. 780 bin kilometrekare emrinize amadedir.’ Tabi bu insanlar geldi. Kim geldi? Casus mu, değil mi? Bir de bakıyorsunuz, Ercüment Konukman (Anavatan Partisi Kurucusu) “Gelenlerin arasında 5 bin casus” var diyor. Ey Allah’ım Ya Rabbim! Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu... Bu nasıl bir devlet anlayışı?”