Erdoğan’ın danışmanı Berat Albayrak’ı mı kastetti? Uçum’dan yanıt geldi

Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, medya temsilcileriyle bir araya geldi. Uçum'a Fenerbahçe ile ilgili yaptığı paylaşımıyla siyasi birini kastedip etmediği soruldu. 

Erdoğan’ın danışmanı Berat Albayrak’ı mı kastetti? Uçum’dan yanıt geldi
Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, Çankaya Köşkü’nde basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelerek medya hukukuna ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Uçum,  medya temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

‘İFADE ETTİĞİM GÖRÜŞLER TAMAMEN TARAFTARLIK REAKSİYONUDUR’

Mehmet Uçum’un Fenerbahçe-Alanyaspor maçının ardından sosyal medyadan yaptığı paylaşımı çok konuşulmuştu. Uçum paylaşımında, “Hakemlik bu kadar mı Fenerbahçe aleyhine olur, bütün kurallar Fenerbahçe aleyhine olunca uygulanır da pozisyon Fenerbahçe lehine olunca uygulanmaz mı? Kim bu operasyonu yapıyorsa haddini bilsin, Fenerbahçe sahipsiz değildir” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözleri, Fenerbahçe taraftarlarının bir süredir maçlarda ‘Damat istifa’ sloganıyla protesto ettiği Bakan Berat Albayrak’a bir gönderme olup olmadığını akıllara getirmişti. Mehmet Uçum’a bugün bu paylaşımıyla siyasi birini kastedip etmediği soruldu. Uçum, “Ben kendimi tutkulu bir Fenerbahçe taraftarı olarak tanımlarım. Dolayısıyla Fenerbahçe ile ilgili ifade ettiğim görüşler tamamen taraftarlık reaksiyonudur” diye yanıtladı ve paylaşımında sanıldığı gibi bir siyasi kişiliği veya bir bakanı kastetmediğini söyledi.

KADİR ŞEKER’İN DURUMU

Uçum, Konya’da sevgilisini darbeden kişiyi engellemek isterken bıçakla öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan şüpheli Kadir Şeker’e ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

“Mevcut ceza kanunu açısından meşru savunma veya sınırın aşılması gibi birtakım teknik düzenlemeler var. Görünür gerçeklikle olgusal gerçeklik arasında bir fark vardır. Görünür gerçeklikte şüphelinin gösterdiği duyarlılık, vicdani yaklaşım hepimizi çok etkiledi. Hakikaten burada adil olanın gerçekleşmesini istiyoruz. Adil olan, ortaya çıkan sonucun toplum vicdanını rahatsız etmemesi. Ceza hukuku görünür gerçeklik üzerinden hüküm vermez. Hüküm vermeye elverişli gerçeklik, olgusal gerçekliktir. Böyle olduğu için de ceza hukukunda temel ilke maddi gerçeğin bütün boyutlarıyla tam olarak açığa çıkarılmasıdır. O zaman ancak biz verilen hükme adil diyebiliriz. Bu nedenle Kadir konusunda yapılan tüm yorumların, görünür gerçekliğe uygun yorumlar olduğunu ve hüküm vermeye henüz elverişli olmadığını söylüyorum. Hep birlikte bu sürecin objektif ve adil yürütülmesi için talepte bulunalım ama olgusal gerçekliğe göre verilen hükmü bekleyelim.”

Güncel yasal düzenlemelerle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerinden bir değerlendirme alıp almadığına ilişkin soruya ise Uçum, bazen aktüel hukuki tartışma ve değerlendirmelere ilişkin kuruldan görüş istediğinde bu görüşleri sundukları cevabını verdi.

BURHAN KUZU AÇIKLAMASI

Uçum, İranlı uyuşturucu baronu  Naci Şerifi Zindaşti’nin dönemin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun baskısı ile tahliye edildiği iddiasıyla ilgili de, kurul içinde henüz bu konuda değerlendirme yapmadıklarını belirterek, “Sonuçta bir iddia vardır, iddiadan sonra savunma gelir. İddia ve savunma sürecini tamamladıktan sonra hüküm çıkar, o yüzden peşin hüküm sözü negatiftir” diye konuştu.

‘AİHM KARARLARININ YEREL MAHKEMELERDE UYGULANMAMASI SÖZ KONUSU DEĞİL’

“AİHM kararları ya da AYM kararlarının yerel mahkemelerde uygulanmaması ne anlama geliyor?” şeklindeki bir soru üzerine Uçum, bunun böyle olmadığını, bir bilgi eksikliğinin söz konusu olduğunu ifade etti. AİHM ve AYM kararlarının hiyerarşik kararlar değil, yönlendirici kararları olduğuna işaret eden Uçum, “Dolayısıyla AYM ve AİHM kararları sanki bir hiyerarşik merci kararları gibi algılandığı için, bazı mahkemelerin dosyayı yeniden ele alıp bu kararlarla uygun karar vermemesi sanki buna uymamak gibi anlaşılıyor. Hayır, böyle bir şey söz konusu değil. Oradaki uyma zorunluluğu dosyayı yeniden ele alma zorunluluğudur. Ele aldıktan sonra bir Yargıtay, bir istinaf gibi o kararlara bağlayıcılığı üzerinden hareket etme zorunluluğu yoktur.” değerlendirmesini yaptı.