Erdoğan'ın danışmanı Biden'dan umutlu... Karadeniz'de ne bekliyor?

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi SETA'cı Burhanettin Duran, Joe Biden'ın kazanması durumunda da ABD-Türkiye ittifakının devam edeceğini iddia etti ve Karadeniz'i işaret etti.

Erdoğan'ın danışmanı Biden'dan umutlu... Karadeniz'de ne bekliyor?

VERYANSIN TV

Tüm dünyada gözler ABD'deki başkanlık seçimlerine çevrilmiş durumda. ABD'deki seçim araştırmalarının sonuçları Joe Biden'ın Trump'tan bir adım önde olduğu yönünde. Seçim sonuçları Türkiye'yi de yakından ilgilendiriyor. Bu konuda Veryansın Tv yazarları Nejat Eslen ve Barış Adıbelli, iki önemli yazı kaleme aldı.

Öte yandan seçimler hükümete yakın yazarların da gündeminde.

En ilginç yazılardan birini bugün SETA Genel Koordinatörü ve Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Burhanettin Duran Sabah gazetesindeki köşesinde kaleme aldı.

ABD ile ittifak konusunda ısrarlı tutumuyla bilinen Duran, Türkiye'ye karşı sert tavrıyla bilinen Joe Biden konusunda ilginç bir çıkışta bulundu.

Biden'in başkanlığında Türkiye ile ABD arasında gerginliğin yükselmesi beklenirken Duran farklı görüşte.

Duran'ın “Karadeniz başta olmak üzere yeni iş birliklerini de tetikleyebilir” ifadesi akıllara son dönemde Türkiye'nin Ukrayna ile geliştirdiği ilişkileri getirdi. ABD'nin Rusya'ya karşı özel önem verdiği Ukrayna, Türkiye ile ilişkilerinin en yüksek seviyeye çıktığını duyurmuştu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, son dönemde Kırım konusundaki çıkışları Rusya'yı rahatsız etmişti. NATO'nun Romanya başka olmak üzere Rusya kuşağında yaptığı hava faaliyetleri Karadeniz semalarını ısıtırken Türkiye de bu faaliyetlere katılmıştı.

Batı basınının, Türkiye için “hem Rusya hem ABD ile ilişkilerinin gergin” şeklinde yazdığını ifade eden Burhanettin Duran, “Bugünün dünyasında gerilimler ya da rekabetler iş birliklerini dışlamıyor” diye yazdı. Rusya ile ortak olunan ve ayrışan politikaları sıralayan Burhanettin Duran, “Ankara'nın, Batı ittifakı içerisinde kalarak hem Rusya ile hem de ABD ve AB ile yeni bir ilişki tarzı geliştirme arzusunda olduğunu gösteriyor” dedi.

Burhanettin Duran’ın ABD seçimlerine ilişkin satırlarındaki ayrıntı ise gözden kaçmadı. “3 Kasım seçimlerinde Trump, yeniden başkan seçilmesi durumunda Erdoğan ile zaten yürüttüğü bu ilişki tarzını devam ettirecektir” diye yazan Duran, “Biden'ın kazanması durumunda ise ABD'nin küresel rolü, Avrupa, Çin ve Rusya ile ilişkileri yeni bir döneme geçecektir. Amerikan basınında sık yer alan ‘Biden kazanırsa en çok kaybeden Erdoğan olur’ argümanına katılmadığımı söylemek isterim” ifadelerini kullandıktan sonra şu şöyle yazdı:

“Demokratların Ortadoğu ve Rusya politikaları Türkiye ile ilişkilerde sadece gerilimler üretmez. Aynı zamanda Karadeniz başta olmak üzere yeni iş birliklerini de tetikleyebilir.

S-400'ler konusu bile olası Biden Yönetiminin ilk aylarında yaptırıma dönüşmeyebilir. Sonrasında ikili ilişkilerde yeni bir dengelenme için Erdoğan ve Biden'ın yeteri kadar birbirlerini tanıdıklarını düşünüyorum.”

Burhanettin Duran’ın yazısının son bölümünde Biden’ın ABD Başkanlık seçimini kazanması durumunda kullandığı, “Karadeniz başta olmak üzere yeni iş birliklerini de tetikleyebilir” ifadeleri ile ne demek istediği, kafalarda soru işaretleri oluşturdu.