Erdoğan’ın danışmanı Halep sevdasından vazgeçmiyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Yasin Aktay, ‘Türkiye-Suriye görüşmelerinde Beşar Esad’dan Halep’in istenmesi gerektiği’ talebini sürdürdü.

featured

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı ve Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, “Suriye’de çözümün yolu Halep’ten geçiyor” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Türkiye-Suriye görüşmelerinde Halep’in “Türkiye’nin kontrolüne verilmesi gerektiği” ısrarını sürdüren Aktay, “Suriye’de kalıcı bir çözüme doğru bir geçiş dönemi için bu çözüm herkese çok makul ve hatta tek yol olarak görünüyor” dedi.

Türkiye-Suriye görüşmelerinin, 12 yıldır devam eden ‘krizin’ yarattığı alışkanlıklar açısından ‘sarsıcı’ bir etki yapmasının kaçınılmaz olduğu vurgusunu yapan Aktay’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Halep, kırsalıyla birlikte savaş öncesi itibariyle Suriye nüfusunun yüzde 25’ini barındırıyor. Şu anda Türkiye’de bulunan Suriyelilerin dahi yarısına yakını bu bölgeden. Bunların kendi ülkelerinden, evlerinden, topraklarından zorla tehcir edilmiş olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu insanların boşalttığı yerlere rejim, İran desteğiyle maalesef Afganistan, Pakistan ve birçok yerden Şii unsurlar getirilerek ciddi bir etnik temizlik yapılmaya çalışıyor. Türkiye’de yaşayan Suriyeliler kendi yurtlarının bu şekilde işgal edilmesine karşı ayrı bir duyarlılıkları var ve bu onları geri dönmeye daha fazla motive ediyor.

Benim de bir süre önce iki yazıyla dile getirdiğim Halep çözümü karşısında bana da gelen tepkileri Suriyelilere soru olarak yöneltiyorum: Esad’ın buna, yani Haleb’i muhaliflere vermeye neden ve nasıl razı olabileceğini düşünüyorsunuz?

Diyorlar ki, Halep’in kimseye verildiği yok. Uluslararası ilişkiler sahnesinde iyice izole olmuş Esad’ın da bu şekilde devam edecekse öyle veya böyle bir çözüme ihtiyacı var. Bu çözüm Suriye halkının kendi topraklarına geri dönme yolunun açılmasıyla başlar.”

‘ÇOK MAKUL VE HATTA TEK YOL…’

“Halep Türkiye’ye verilmiyor, Türkiye’nin rolü sadece rejimin ölçüsüz ve keyfi kontrolüne karşı koruma. Türkiye şu ana kadar bu himaye veya garantörlük konusunda Suriye halkının güvenini kazanmış tek ülke, üstelik sürekli olarak Suriye’nin ülke olarak toprak bütünlüğünün altını çiziyor. Yani Esad Halep’i kimseye değil, sadece kendi halkına, yani sahiplerine bırakmış oluyor, Suriye’nin ayrılmaz bir parçası olarak kalacak şekilde.

Bugünkü haliyle ne Suriye Suriyelilerin ne de Halep Haleplilerin. Türkiye ise bu görüşmelerde hem Suriye’nin Suriyelilerin ülkesi olarak hem de Halep’in Haleplilerin şehri olarak kalmasını temin edecek konumda.

Suriye’de kalıcı bir çözüme doğru bir geçiş dönemi için bu çözüm herkese çok makul ve hatta tek yol olarak görünüyor.”

thumbnail
İlişkili Haber

Erdoğan’ın Başdanışmanı Yasin Aktay: ‘Halep’in Türkiye’nin kontrolüne verilmesi…’

 

Erdoğan’ın danışmanı Halep sevdasından vazgeçmiyor!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Fetö’ye hizmette sınır yok, fetö’ye hizmette durmak yok!

  2. Halep’te Türk Rus devriyesi güvenliği olsa suriyeliler buraya yerlestirilse. Normallesmeden sonra Halep şehir merkezinden çekilir. Doğru haklı

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!