Erdoğan'ın danışmanı Yiğit Bulut, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı hedef aldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Yiğit Bulut, isim vermeden Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'a sert göndermelerde bulundu.

Erdoğan'ın danışmanı Yiğit Bulut, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ı hedef aldı

Doların üç gün içinde 6,90 TL’den 7,40 TL’nin üzerine tırmanması gözleri yeniden faiz-kur tartışmasına çevirirken, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'a Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan sert ifadeler geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu Üyesi Yiğit Bulut isim vermeden Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ı hedef aldı.

Bulut, sosyal medya hesabından “Bu akşam (25 Şubat) Amerikan piyasalarında yaşananlar çok önemli. ABD 10 yıllık faizi yüzde 1,6 üstünü gördü. Umarım, bu yaşananlardan, birileri özellikle birileri, faiz arttırmak ile kurun kalıcı düşürülemeyeceğini sadece ülkesinin kaynaklarını kısa vadede sömürttüğünü anlamıştır!!” diye yazdı.

Bulut devamında “Gelişmekte olan piyasalarda merkez bankası en yüksek faizi veren Türkiye. Bu gece parası en çok değer kaybeden Türkiye… Anlamı çok açık; faizi yükseltmek ile paranın değeri korunamıyor!” dedi.

YENİ BAŞKAN FAİZDE GAZA BASTI

7 Kasım 2020’de Erdoğan tarafından azledilen Murat Uysal’ın yerine TCMB Başkanı olarak tayin edilen Naci Ağbal, 19 Kasım 2020’de haftalık repo faizini (politika faizi) yüzde 10,25’ten yüzde 15’e çıkarmıştı.

Ağbal’ın başkanlık ettiği ve yedi üyeden müteşekkil Para Politikası Kurulu (PPK), 24 Aralık 2020’de faizi yüzde 17’ye yükseltmişti. Faiz artışının etkisi ile konut satışları son 4 ayda ortalama yüzde 40 geriledi.