Erdoğan'ın danışmanından ABD'ye 'Esad'ı devir' tavsiyesi

Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, ABD'nin Afganistan ve Irak'ta kaybettiği prestiji Suriye'de kazanabileceğini öne sürdü. Bunun içinde Aktay'a göre Esad'ın devrilmesi ve yeni bir hükümet kurulması lazım!

Erdoğan'ın danışmanından ABD'ye 'Esad'ı devir' tavsiyesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarından Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, Afganistan'dan sonra ABD politiklarını yorumladı. Aktay Suriye konusunda ilginç değerlendirmelerde bulundu. “ABD için toparlanma fırsatı Suriye'dedir” diyen Aktay “Esad'ı devirme” planlarına işaret etti.

Aktay'ın yazısının satır başları şöyle:

“(...) Suriye’de ABD’nin devam ettiği maceranın kendisine hiçbir faydası yok, çünkü tıpkı Afganistan ve Irak’ta olduğu gibi bu coğrafyanın sosyolojik gerçeklerine aykırı. Demografik operasyonlar yaparak, hele bir de bir terör örgütüne karşı başka bir terör örgütünü destekleyerek kuracağı herhangi bir düzenin ABD’yi yeni bir fiyaskoyla karşı karşıya bırakması mukadderdir.

ABD zaten yıkılmasına ramak kalmış olan bir Esad’ın ömrünü zoraki uzatan karmaşık siyasetler uygulamamış olsa Suriye’de sular çoktan durulmuş olur, halkıyla barışık bir siyasi düzenin kurulması hiç de uzak bir ihtimal değildi. Oysa ABD burada kendi müttefiklerine bile şeffaf olmayan bir siyaset izleyerek hem kendini hem bölgeyi yaktı.

Halen ABD’nin Suriye için mevcut, yürüyen plan ve uygulamalarının vaat ettiği hiçbir hayır veya çözüm yok. Çözüme bir katkısı olacaksa, kendi itibarını da bir şekilde korumak veya sürdürmek istiyorsa şu anda bulunduğu rotadan çıkması şart. Hatta bu yolla belki Afganistan ve Irak’ta yıktığı imajını ve itibarını yeniden toparlayabilir bile.

Yeni rota Suriye’de halkıyla barışık bir yönetimin kurulması ve dünyanın her tarafına dağılmış Suriye halkının kendi topraklarına dönüşünü mümkün kılacak bir siyasettir.

Bu konuda izlenecek rota da besbellidir.”