Erdoğan’ın eski danışmanı: Para, makam, şöhret kimilerini değiştirdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eski metin yazarı ve eski AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal dikkat çeken bir yazı yayımladı. AKP'nin 21 yıldır iktidarda olduğunu belirterek, "Yıpranmaktan kendisini değişerek korudu AK Parti. " dedi. AKP'nin ilk kadrolarının artan güç ile ağır bir sınava tabi tutulduklarını yazan Ünal, "Kimilerinin de bu sınavı kaybettiğini görmek zorundayız. Para, makam, şöhret kimilerini değiştirdi." ifadelerini kullandı.

featured

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın metinlerini yazan eski milletvekili Aydın Ünal, Yeni Şafak’taki köşe yazısında partinin geleceği ve geçmişiyle ilgili tartışmalara dahil oldu. Ünal, “AK Parti: Öze dönüş mümkün mü?” başlıklı yazısında, AKP iktidarının ilk 10 yılının daha başarılı bulunduğunu kaydetti.

AKP’nin ilk kadrolarının artan güç ile birlikte ağır bir sınava tabi tutulduklarını yazan Ünal, “Kimilerinin de bu sınavı kaybettiğini görmek zorundayız. Para, makam, şöhret kimilerini değiştirdi.” dedi. “Bugün AK Parti denetim ve eleştirinin eksikliğini de hissediyor” diyen Aydın Ünal, “Ortada bir muhalefet yok. Muhalif medyanın hali içler acısı. Muhalif vekiller TBMM’ye uğramıyor.” ifadelerini kullandı.

‘BUNLARIN İÇERDE KALMAYA DEVAM ETMESİ ÇÜRÜMEYE NEDEN OLDU’

Aydın’ın yazısından öne çıkanlar şöyle:

“Şahsen, ‘yola çıkılan arkadaşların yolda bulunanlara değişildiği’ kanaatinde değilim. Bir miktar olduğuna şüphe yok ama bunun ana omurgayı değiştirdiğini söylemek haksızlık olur. Yine de dağdan gelenlerin bağdakiler üzerine etki ettiğini, değişime neden olduğunu söylemek mümkün.

Kusuru sadece ‘dağdan gelenlere’ de bulmayalım. AK Parti’nin ilk kadrolarının, artan güç ile birlikte ağır bir sınava tabi tutulduklarını, kimilerinin de bu sınavı kaybettiğini görmek zorundayız. Para, makam, şöhret kimilerini değiştirdi. Nice tertemiz insan güç ile imtihanı kaybetti ve bunların içerde kalmaya devam etmesi de kısmi bir çürümeye neden oldu.

‘ORTADA MUHALEFET YOK’

Bugün AK Parti denetim ve eleştirinin eksikliğini de hissediyor. Ortada bir muhalefet yok. Muhalif medyanın hali içler acısı. Muhalif vekiller TBMM’ye uğramıyor. İçerden eleştiri mekanizması da maalesef kırılmış durumda. Edebiyat dahi iktidara yakın büyük sermayeye sırtını dayadı.

Seçmenin verdiği mesaj AK Parti’de alındı ve gereği yapılıyor: Milletvekili listelerinde, Bakanlar Kurulu’nda, bürokrasi atamalarında bunun emarelerini gördük. Şimdi Büyük Kongre’de ve ardından yerel seçimlerde de bu mesajın gereği yerine getirilecektir.

‘ELEŞTİRİ KÜLTÜRÜ VE ÖZGÜRLÜĞÜ VARDI’

AK Parti 21 yıldır iktidarda kalabildiğine ve bugün hâlâ birinci parti olabildiğine göre değişim konusunda öyle ya da böyle üzerine düşeni yapıyor. Eksik var mı? Var. Eğilim olumsuz yönde mi? Oylara bakınca evet. Burada artık faturayı partiye çıkarmaktan ziyade kendimize bakmak zorundayız. Bir lider tek başına hem Türkiye’yi hem de AK Parti’yi ayakta, canlı ve dinamik tutuyor. Fazlasını istiyorsak, tıpkı lider gibi cesur olmak, yanlışa yanlış demek zorundayız.

Özlemle andığımız AK Parti’nin ilk dönemlerinde vesayet ve baskının yanında içerden eleştiri kültürü ve özgürlüğü vardı. Belki de kilit burada. Yapıcı eleştirinin önü açıldığında ya da iktidar nimetlerini elinin tersiyle itenler çoğaldığında, öze dönüş bir adım önümüzde olacaktır.”

Erdoğan’ın eski danışmanı: Para, makam, şöhret kimilerini değiştirdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!