Erdoğan'ın Saadet Partisi hamlesine 'sağ blok' adımı

Milli Görüş hareketinin lideri Oğuzhan Asiltürk ile görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'nun Meral Akşener'e "sağ blok" önerdiği iddia edildi.

Erdoğan'ın Saadet Partisi hamlesine 'sağ blok' adımı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk ile iftarda bir araya gelmesinin ardından Milli Görüş cephesinde yeniden “son günlerdeki icraatları nedeniyle partinin Cumhur İttifakı’nda yer alması gerektiğine yönelik görüşlerin ağırlık kazandığı” dillendirildiği iddia edildi. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun ise bu durumdan hayli rahatsız olduğuna dikkat çekiliyor. Akşener ve Karamollaoğlu’nun da bir araya gelmesinin en önemli nedenlerinden birinin bu olduğu kulislerde dillendirilirken, iktidarın tam kapanma döneminde aldığı “alkol yasağının” da kulislerde “Milli Görüşçülere yönelik bir hamle olduğu” iddia ediliyor.

CHP-HDP İLİŞKİSİ ZARAR VERİYOR

Cumhuriyet'in iddiasına göre kulislerde, Karamollaoğlu’nun Akşener’den “özellikle merkez sağ blokta yer alan partilerin bir araya gelmesini istediği” de belirtiliyor. Bu partilerin arasında SP ve İYİ Parti’nin yanı sıra DEVA, Gelecek, DP gibi partilerin olması gerektiği de ifade ediliyor. Millet İttifakı’nda, CHP ile HDP’ye yönelik yapılan değerlendirmelerin ve bazı CHP’lilerin HDP’ye yönelik tutumlarının “merkez sağ blokta yer alan İYİ Parti, SP gibi partilere zarar verdiğinin değerlendirmesinin yapıldığı” da kaydediliyor. Millet İttifakı’nda bu gelişmeler yaşanırken, AKP’nin de “SP’nin Milli Görüş kanadını rahat bırakmayacağı” dillendiriliyor