Eren Bülbül’ün acısı 5 yıldır dinmedi

Trabzon'un Maçka ilçesi kırsalında 11 Ağustos 2017'de Eren Bülbül ve Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik'in teröristlerce şehit edilmesinin üzerinden 5 yıl geçti.

featured

Trabzon’un Maçka ilçesi kırsalında 11 Ağustos 2017’de bölücü terör örgütü mensuplarınca şehit edilen 15 yaşındaki Eren Bülbül ve Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, şehadetlerinin 5. yılında anılıyor.

Hasan ve Ayşe Bülbül çiftinin çocuğu olarak 1 Ocak 2002’de dünyaya gelen Eren Bülbül, Maçka’nın Köprüyanı Mahallesi’ndeki evde büyüdü. Bülbül, Köprüyanı İlkokulu ve Çatak İlköğretim Okulundaki eğitiminin ardından eğitimine Maçka Anadolu İmam Hatip Lisesinde devam etti.

Eren, babası Hasan Bülbül’ün 2016 yılında vefatının ardından, her fırsatta köyünde ve yaylada yevmiye usulüyle bahçe işlerinde çalışarak ailesinin geçimine katkı sağladı.

Çok kısa süren hayatında annesi ve 12 kardeşiyle ekonomik zorluklar çeken Eren, çevresinde Trabzonspor’a olan tutkusu ve sevdasıyla tanınıyordu.

Maçka kırsalındaki evlerinin bulunduğu alanda, 11 Ağustos 2017’de, bölücü terör örgütü mensuplarıyla sağlanan sıcak temas sırasında ağır yaralanan Eren, kaldırıldığı Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesinde şehadete erdi.

Bülbül’ün cenazesi, 12 Ağustos 2017’de Maçka Merkez Camisi’nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, babasının da mezarının bulunduğu Köprüyanı Mahallesi’nde, evlerinin önündeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Saldırı sırasında Eren’in üzerine kapanarak kendini siper eden 41 yaşındaki başçavuş Ferhat Gedik de şehit oldu.

Evli ve iki çocuk babası Gedik, doğum günü olan 12 Ağustos’ta memleketi Hatay’ın İskenderun ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

‘BİRİ DE ÇIKIP DEMİYOR Kİ İYİ Kİ VARSIN EREN’

Küçük yaşta şehadetiyle Türkiye’yi yasa boğan Eren Bülbül’ün sosyal medyadaki son fotoğrafları ve paylaşımları tüm Türkiye’nin hafızasında yer etti.

Sosyal medyada, köyünde sırtında odun taşırken görülen fotoğrafı ve “Biri de çıkıp demiyor ki Eren iyi ki varsın” paylaşımıyla Eren, milyonların gönlünde yer edindi.

Şehadetinin ardından vatandaşlar, Eren’in paylaşımına “İyi ki varsın Eren” karşılığını verdi.

EREN BÜLBÜL’ÜN ADI YAŞATILIYOR

Trabzon’da gençlik merkezi, okul, cami, kütüphane ve tünele verilen Eren’in adı, birçok ülkede ve şehirde farklı mekanlarda da yaşatılıyor. Şehit Eren Bülbül’ün adı, o dönem eğitimini sürdürdüğü Maçka Anadolu İmam Hatip Lisesine de verilerek, Maçka Şehit Eren Bülbül Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak değiştirildi.

Eren’in ismi, yeğeninin yanı sıra çok sayıda çocuğa da verildi. İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hizmete alınan bir parkta adı yaşatılan şehit Eren Bülbül’ün “kara lastik”leri ise Bolu’nun Gerede ilçesindeki Yaşayan Ayakkabı Müzesi’nde sergileniyor.

Maçka ilçe merkezinde yaptırılan camiye “Eren Bülbül Cami”, ilçe yolu güzergahındaki bir tünele “Eren Bülbül” adı verilirken, ilçeye bağlı Başar Mahallesi’ndeki ilkokulda “Şehit Eren Bülbül” adına kütüphane ile Bekçiler mevkisinde hatıra ormanı oluşturuldu.

Türk Hava Yollarının filosuna katılan ilk B787-9 (Dreamliner) tipi, şehit Eren Bülbül’ün anısına “Maçka” ismi verilen rüya uçağın ilk seferi de 8 Temmuz 2019’da Trabzon’a gerçekleştirildi.

Bülbül’ün adına Somali’de “Eren Bülbül Yetimhanesi” açıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla Ocak 2021’de Trabzon’un Ortahisar ilçesinde Şehit Eren Bülbül Gençlik Merkezi hizmete açıldı. Trabzon’da Aydınlıkevler İmam Hatip Ortaokulunda oluşturulan kütüphaneye de şehit Eren Bülbül’ün adı verildi.

Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da Haziran 2019’da sosyal medya hesabı Twitter’da, eğitimde kullandıkları Bayraktar TB2 SİHA’lardan birine Eren’in adını verdiklerini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Ocak 2021’de, bu toprakların vatan içinde kalması için canlarını feda eden bütün şehitlerin ve özellikle 11 Ağustos 2017’de, bölücü terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Eren Bülbül’ün aziz hatırasına ithafen 2021 yılı ile Eren Operasyonlarının başlatıldığını duyurdu. Bu kapsamda ilk operasyon “Eren-1 Tendürek Operasyonu” adıyla Tendürek bölgesinde gerçekleştirildi. Eren Operasyonları başarıyla devam ediyor.

‘VATAN SAĞ OLSUN’

Eren’in annesi Ayşe Bülbül, yaptığı açıklamada, Eren’in acısını 5 yıldır her gün hissettiğini söyledi.
Eren’in şehadetinin ardından buruk günler geçirdiğini anlatan Bülbül, şöyle konuştu:

“Çocuklar okullar açılınca okula gidiyor. Eren yok, akşam diğer kardeşleri okuldan eve geliyor, Eren yok, karne günü Eren yok. Anneler Günü gelince Eren parası yoktu ki çiçek alıp gelsin, kırdan bayırdan çiçek toplar bana getirirdi. 5 yıl oldu o Eren’in toplayıp bana getirdiği çiçekleri, gülleri ben şimdi toplayıp kabrine koyuyorum. Koyarken de benim güzel evladım evlatlar günün kutlu olsun diyerek geri dönüyorum. Bu bir anne için o kadar zor ki. 5 yıl oldu, bu 5 yılım diğer 55 yılıma bedel oldu. 60 yaşındayım, 55 yılım bir tarafa bu 5 yıl bir tarafa.”

‘DAHA HAYATININ BAHARINDA, HAYATINI YAŞAMAMIŞ ŞEHİT EDİLDİ’

Anne Bülbül, Eren’e özlemini şu sözlerle anlattı:

“Bayramlar geliyor, diğer çocukların her biri geliyor, Eren yok. Bir anne olarak o kadar üzgünüm ama yapacak bir şey yok, diyecek bir şey yok. Yıl dönümü geliyor, nereye gideceğim, nasıl gideceğim? Diğer günlerde gidiyorum, Eren beni orada bekliyor gibi. Gidiyorum hiç kimse yok, kendi kendime oturup duamı ediyorum, ağlayıp dönüyorum. Evladımın ölüm yıl dönümü tabii ki üzülüyorum. Bayramlarım, özel günlerim buruk ama yapacak bir şey yok. Şükürler olsun, 13 evladımdan birini vatan için şehit verdim, vatan sağ olsun. Sadece ben evladımı şehit vermedim, nice anneler babalar evlatlarını şehit verdi ama benim evladım küçücüktü. Daha hayatının baharında, hayatını yaşamamış, sanki yolda yürürken düştü, şehit edildi. Onun için çok zor.”

“Kesişme; İyi ki Varsın Eren” adlı sinema filminin Ankara, Trabzon ve Van’daki galasına katıldığını belirten Bülbül, filmi izlerken çok duygulandığını ve gözyaşlarını tutamadığını dile getirdi.

Eren Bülbül’ün acısı 5 yıldır dinmedi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 4 ay önce

  Erenim, kuzum, canım evladım seni hiç unutmuyoruz, unutmayacağız.
  Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik, aslanım, yiğidim seni hiç unutmuyoruz, unutmayacağız. İyi ki varsınız.

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Allah insallah icinizi bir sekilde ferahlatir teyzecim. Hepimiz olecegiz, cogumuzunki anlamsiz olacak. Allah insallah Eren’in sehadetini kabul eder ve sizi diger dunyada kavusturur. Emegi gecen herkesi de atese sokmasini temenni ederim.

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Berkinleri var onlarin. Senin gibi kahramanlari anmazlar cünkü satiliklar ve bu ülkeye düsmanlar.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!