Ergenekon kumpasında yeni gelişme… Interpol 'Kırmızı Bülten' talebini reddetti

Ergenekon kumpası hakim ve savcılarının Yargıtay’da görülen davasında ilginç bir gelişme oldu. Kumpasın en etkili isimlerinden olduğu bilinen firari eski hakim Sedat Sami Haşıloğlu hakkındaki Kırmızı Bülten talebi Interpol tarafından reddedildi. Bunun üzerine Yargıtay tarafından Haşıloğlu hakkında ‘sorgusunun yapılmasına yönelik’ yakalama kararı çıkartıldı.

Ergenekon kumpasında yeni gelişme… Interpol 'Kırmızı Bülten' talebini reddetti
Ergenekon kumpasında yeni gelişme… Interpol 'Kırmızı Bülten' talebini reddetti

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nce görülen Ergenekon hakim ve savcılarının yargılandığı davada sanıklardan firari eski hakim Sedat Sami Haşıloğlu hakkında çıkarılan Kırmızı Bülten talebi Interpol tarafından reddedildi. Haşıloğlu hakkında arama kararı kaldırılırken, ‘sorgusunun yapılmasına yönelik’ yakalama kararı çıkartıldı. Ergenekon davası avukatlarından Hüseyin Ersöz karara ilişkin “Sorgulanması gereken, suç delilleri açık olan yargılamaya ilişkin İnterpol’e yapılan bildirimin neden reddedildiğidir! Derdimizi anlatma sorunu mu yoksa anlamak istememeleri mi?” yorumunda bulundu.

Ersöz, kararı Twitter hesabından şöyle duyurdu:

“Yargıtay’da görülen Ergenekon Hakim ve Savcılarının yargılandığı dosyada, Ergenekon kumpas davasının yönlendirilmesinde ‘çok etkili’ olduğunu düşündüğüm Üye Hakim S.Sami Haşiloğlu hakkındaki Kırmızı Bülten, İnterpol’ün bu talebi reddetmesi üzerine kaldırıldı.

S.Sami Haşiloğlu hakkında bu kez ‘sorgusunun yapılmasına yönelik’ yakalama kararı çıkartıldı. Ancak sorgulanması gereken, suç delilleri açık olan yargılamaya ilişkin İnterpol’e yapılan bildirimin neden reddedildiğidir! Derdimizi anlatma sorunu mu yoksa anlamak istememeleri mi?

Yargıtay’daki davada “tutuksuz” yargılanan, “başka Mahkeme dosyalarından cezaevinde olan” eski hakim ve savcıların “tutuklanması” talebimiz reddedilmiş, haklarında adli kontrol uygulanmasına karar verilmişti. Bu Kararın kaldırılmasını talep eden Sanıkların talebi de reddedilmiş.”

Avukat İrem Çiçek de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yargıtay 8. Ceza Dairesi Fetö Hakimlerimin davasına bakıyor. Hakimler arasında Fetö’ye en sadık kimdi, abileri hangisiydi derseniz firari Sedat Sami Haşıloğlu derim. Bu kişiyle ilgili kırmızı bülten ile arama kararının kaldırılıyor olması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.