‘Erkam Yıldırım’ın maskeleri gümrük kayıtlarında yok’ iddiasına yanıt

Organize suç örgütü lideri Peker’in, uyuşturucu güzergâhı ile ilgili iddialarına yanıt veren eski Başbakan Binali Yıldırım “Oğlum Venezüella’ya maske ve test kiti yardımı götürdü” demişti. Ancak 1 Ekim-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Türkiye’den Venezüella’ya hiçbir maske sevkiyatı yapılmadığı iddia edilmişti. Konu, AKP MYK toplantısında gündeme geldi.

‘Erkam Yıldırım’ın maskeleri gümrük kayıtlarında yok’ iddiasına yanıt

Suç örgütü lideri Sedat Peker, yayımlandığı videoda, eski Başbakan Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın, “Türkiye ile Venezüella arasında uyuşturucu güzergâhı kurmak için geçen ocak ve şubat aylarında Karakas’a gittiğini” iddia etmişti. Bu gelişmenin ardından Erkam Yıldırım’ın Türkiye-Venezüella Parlamentolar Arası Dostluk Grubu ile birlikte 7 Aralık 2020’de Venezüella’nın başkenti Karakas’ta çekilen fotoğrafta yer aldığı ortaya çıkmıştı.

İlgili haber: Erkam Yıldırım’ın Venezuela fotoğrafına AKP’den yeni açıklama

Binali Yıldırım, “uyuşturucu ticareti” iddialarını yalanlayarak, oğlu Erkam Yıldırım’ın Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında yardım amacıyla Venezüella’ya “maske” ve “test kiti” götürdüğünü söylemişti. 

İlgili haber: Oğlu neden Venezuela'ya gitti? Binali Yıldırım'dan Peker'in iddialarına cevap

Ancak 1 Ekim-31 Aralık 2020 tarihleri arasında Türkiye’den Venezüella’ya hiçbir maske sevkiyatı yapılmadığı iddia edilmişti. 

İlgili haber: Erkam Yıldırım Venezuela’ya maske ve test kiti götürdü mü? Gümrük kayıtları ortaya çıktı

Konu, 26 Mayıs tarihinde yapılan AKP MYK toplantısında da gündeme geldi.  

'TAŞIYABİLECEĞİ MİKTARDA...'

Toplantının başında Binali Yıldırım, oğlu hakkındaki iddialara yanıt vererek, “Oğlum Venezuela’ya gitmiştir. Orada bahsedildiği gibi ocakta, şubatta değil; geçen sene aralık ayında gitmiştir. Beraberinde de COVID ile mücadele amacıyla orada ihtiyaç sahiplerine test kiti, maske gibi birtakım malzemeler götürüp dağıtmıştır” dedi.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi’nin bugünkü yazısına göre ayrıca Erkam Yıldırım’ın yardım maksadıyla götürdüğü test kiti ve maskenin yolcunun yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrük kayıtlarında yer almadığı öne sürüldü. 

'CİDDİYE ALMAYIN'

Selvi aynı zamanda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın toplantıda Sedat Peker’in iddialarına yönelik “Ciddiye almayın, önemsemeyin” dediğini de aktardı.