'Erken seçim hazırlığı mı?' dedirten kulis

AKP ve MHP'nin Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nı değiştirmek için çalıştığını belirten AKP'li yazar Abdulkadir Selvi, "Bu dönem erken seçim tartışmalarını sıkça yapacağız" dedi.

'Erken seçim hazırlığı mı?' dedirten kulis

Erken seçim isteyip istemediğini sorduğumuzda karşı çıkan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu kez erken seçim çağrısı yaparak şaşırttı. Kılıçdaroğlu, “Ülke yönetilmiyor. Bu ülkenin kurtuluşu bir an önce seçime gitmektir. Bunu kime söylüyorum? Sayın Bahçeli’ye söylüyorum. Bu ülkeyi seviyorsan, çık kardeşim yarın sabah, de ki ‘Yeter artık’. Türkiye’yi seçime götür” demişti.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının ardından erken seçim tartışması yeniden başladı. Sadece Kılıçdaroğlu'nun sözleriyle başlayan bir tartışma değil, AKP-MHP cephesinden yapılan bazı çalışmalar da tartışmayı körükledi. Çünkü Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası’nı değiştirmek için AKP ve MHP ayrı ayrı çalışma yapıyor. Sonra bunlar bir heyet tarafından ortak bir teklife dönüştürülecek.

"Bu dönem erken seçim tartışmalarını sıkça yapacağız" diyen AKP'li Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, seçim barajının yüzde 5 ya da 7'ye düşürülmesinin planlandığını iddia etti.

Selvi'nin yazısının satır başları şöyle:

"Yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 5 ya da 7’ye düşürülmesi üzerinde duruluyor. Yüzde 7 seçeneği daha güçlü görünüyor. Ama bir de ittifakları etkileyecek bir düzenleme üzerinde duruluyor. Yüzde 1 alan partilerin dahi Meclis’te temsil edilmesiyle ilgili bir formülden söz ediyorum.

ERKEN SEÇİME ANAYASAL ENGEL ORTADAN KALKAR MI?

Seçim yasasındaki değişikliklerin 2021 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda 2022 yılında da seçim olmayacağı anlamına geliyor. Neden mi? Çünkü Anayasa’nın 67. maddesine göre, “Seçim kanunlarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz” deniliyor da ondan. Ama partiler toplanır, bir defalığına bu maddeyi değiştirirse, o zaman hem seçim yasası değişir, hem de o yasayla seçimlere gidilebilir.

ERKEN SEÇİM VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerin zamanında yapılmasından yana. Bahçeli de o yönde irade beyanında bulundu. Ülkeyi seçime götürecek olan iki lider olduğu için beyanları önemli. Ancak Erdoğan, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde de erken seçimin gündeme getirilmesine tepki gösteriyordu. Ama birde baktık ki seçim kararı alınmış.

HDP’DEKİ GELİŞMELERE DİKKAT

Bu aşamada erken seçim ihtimalini güçlü görmüyorum. 2023’te yapılacak bir seçim daha makul gözüküyor. Ama bir çekincem var, o da HDP’ye yönelik gelişmeler. HDP süreci nasıl sonuçlanır, millet ittifakında bir çatlamaya yol açar mı, İYİ Parti’nin pozisyonu ne olur? Erken seçim var ya da yok demek yerine, bu göstergeleri izlemeyi daha doğru buluyorum."