Erman Toroğlu hakkında suç duyurusu

Futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu hakkında bir televizyon programında Roman vatandaşların tepkisini çeken sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Erman Toroğlu hakkında suç duyurusu

Televizyon yorumcusu eski futbol hakemi Erman Toroğlu'nun, Gaziantep Futbol Kulübü'nün Romanya uyruklu teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken kullandığı, ‘Böyle çingenelik olur mu? Bu çingenelik’ sözleri, Roman kökenli vatandaşların tepkisini çekti. AKP'nin Roman kökenli İzmir Milletvekili Cemal Bekle de bir grup Roman kökenli vatandaş ile İzmir Adliyesi'ne giderek, Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘AYRIMCILIĞI LANETLİYORUZ’

Suç duyurusunun ardından AKP İzmir Milletvekili Cemal Bekle basına açıklama yaptı. Bekle, "Bizler nasıl ki olumsuz bir şeyi anlatırken 'Erman Toroğlu gibi davranma' diyerek bir kişiyi veya zümreyi aşağılayarak işaret etmiyorsak; Erman Toroğlu da kendisinden olmayanları işaret ederek aşağılayamaz. Roman toplumu, bu milletin asli unsurudur. Binlerce yıllık devlet geçmişimizde vatanına, milletine, bayrağına, ezanına sahip çıkmış, bu vatanın ve ay yıldızlı al bayrağının uğruna canlar vermiş ve şanlı bayrağın altında gururla yaşamıştır. Arap'ın Acem'e, Acem'in Arap'a, beyazın siyaha veya siyahın beyaza hiçbir üstünlüğü olamadığı anlayışıyla yaşıyor ve her türlü ayrımcılığı, bölücülüğü lanetliyoruz" dedi.

CHP'LİLERDEN DE SUÇ DUYURUSU

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purcu, Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulunduktan sonra İstanbul Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasına CHP İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal ve Sezgin Tanrıkulu, Güzel Parti Genel Başkanı  Hüseyin Akbulut, Marmara Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Karaca Öztürk, Roman Dernek Başkanları ve birçok roman vatandaş katıldı.

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purcu yaptığı açıklamada, “A Spor yorumcusu Erman Toroğlu'nun program sırasında kullandığı ırkçı, ayrılıkçı ve aşağılayıcı ifadeler Roman vatandaşlarımızın gururunu, onurunu zedelemiştir. Toroğlu'nun konuşması esnasında ‘çingene' yerine ‘dilenci' ifadesi ile düzeltme çalışması, Roman vatandaşlarımızı derinden yaralamıştır” İfadelerini kullandı.

ROMAN DERNEKLERİ FEDERASYONU DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

İzmit'te Roman Dernekleri Federasyonu üyeleri, bir televizyon kanalındaki sözleri nedeniyle spor yorumcusu Erman Toroğlu'nu protesto edip, hakkında suç duyurusunda bulundu.

Bir televizyon kanalında Gaziantep FK teknik direktörü Marius Sumudica'nın sözleşmesi ile ilgili tartışma sırasında, "O teknik adam var ya, tam tiyatro. Böyle bir tiyatro görmedim ben. Burayı ne zannediyor? Böyle çingenelik olur mu ya? Çingenelik... Affedersin, çingenelik bu. Ne diyeyim abi, ne taraftan tutsam o tarafa kötü gidiyor" sözlerini kullanan spor yorumcusu Erman Toroğlu, İzmit'te Roman Dernekleri Federasyonu üyeleri tarafından protesto edildi. Kocaeli Adliyesi önünde toplanan Roman Dernekleri Federasyonu'na üye derneklerin başkanları, Erman Toroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunun ardından açıklama yapan Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar, "Bir spor kanalındaki futbol yorum programında Erman Toroğlu transferlerle ilgili bir açıklama, bir yorum yaptığında, 'Çingenelik yapıyorlar' sözünü kullanmıştır. Spiker kendisini uyarmasına rağmen, 'Buna çingenelik derler' gibi cümlelerle daha fazla konunun üzerine giderek Türkiye'de yaşayan milyonlarca Roman vatandaşını bu anlamda gerçekten rencide etmiştir. Türkiye Cumhuriyeti yasalarında, TCK 216/b maddesinde düzenlenen, 'Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılayan kişi 6 aydan, 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' yönündeki hükmü açıkça ihlal ettiği ortadadır. Bizler de bahsedilen kanun nezdinde bugün savcılığa suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Ahmet Çokyaşar çok üzüldüklerini ifade ederek, açıklamasına şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti'ndeki bütün insanlar birdir ve beraberdir. Bizi hiç kimse ayrıştırmamalıdır. Kimsenin, kimseye bir üstünlüğü yoktur. Milli birlik ve gayretler içerisinde Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan bütün Roman vatandaşları devletine, milletine bağlı olarak yaşamıştır ve hiç kimse bizi ayrıştıramayacaktır. Bu memlekette yaşayan diğer insanlar gibi hepimiz bir ve beraberiz. Bu yüzden, bu suç duyurusunda bulunmamızın sebebi, artık bunları görmek ve yaşamak istemiyor olduğumuz içindir. Bu ilk değil. Bu sadece bir tane örnek. Daha önce yüzlerce, binlerce kez bunun örneklerini gördük. Bundan dolayı çok da üzüldük. Bu yüzden, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre gereğinin yapılmasını istiyoruz. Erman Toroğlu'nu da bundan sonra spor yorumcusu olarak görmeyeceğimizi ve Romanlar olarak artık onu izlemeyeceğimizi kamuoyuna beyan ediyoruz."