Gerçeğe ‘duvar’ koydular: ‘Ermeni soykırımı yoktur’ diyen yazara sansür!

Gazete Duvar yazarı Gülgün Türkoğlu Pagy'nin sözde Ermeni soykırımına dair yeterli kanıtın olmadığına dikkat çeken 'Ermeni Tehciri' başlıklı yazısı yayından kaldırıldı. 

Gerçeğe ‘duvar’ koydular: ‘Ermeni soykırımı yoktur’ diyen yazara sansür!

1915 ve öncesinde yaşanan olaylara ‘soykırım’ demenin doğru olmadığını belirten Pagy, “mukatele’” yani karşılıklı kırım yaşandığının söylenebileceği vurguladı.

“Basın özgürlüğü” denince mangalda kül bırakmayan liberal “solcu”ların sitesi Gazete Duvar’ın Genel Yayın Yönetmeni Ali Duran Topuz “Bir özür yazısı: İnkarcılığa reddiye” başlığıyla bir özür yazısı yayınladı. Yazıda, “Gazete Duvar, inkarcılığı reddeden bir yayın anlayışına sahip. Ermeni Soykırımı meselesinde de bu böyle. Fikir özgürlüğünün bizi inkarcılığı kabul etme, göz yumma, yayılmasına yardımcı olma borcu altına soktuğuna inanmıyorum” ifadeleri kullanıldı. Gülgün Türkoğlu Pagy’nin yazısının okunmadan girdiğini belirten Topuz, bunun için özür diledi.

Pagy yazısının yayından kaldırılmasının ardından istifa etti. Sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren Gülgün Türkoğlu Pagy şu ifadeleri kullandı:

“Diyalektik düşünemeyen, ‘devrimci’ ‘solcu’ etiketini üstüne yapıştırdığı kolaylıkla, başkasına da ‘faşist’i yapıştırıyor. Kavramları doğru kullanmıyoruz. 1915 ve öncesi için kullanılacak kelime, soykırım değil, mukateledir.

Yazıyı, sosyal medyada paylaştıktan sonra, gelen tepkiler üzerine akıştan çıkarıp, paylaşımlarını silen Gazete Duvar’ı bu tutumundan dolayı kınıyorum.”