Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan Türkiye’ye ziyaret sinyali

featured
service

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türkiye ile ülkesi arasındaki ilişkilerin normalleşmesine sıcak baktıklarını belirterek, Ermenistan’ın büyük bir olasılıkla Antalya Diplomasi Forumu’na katılacağını söyledi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, katıldığı bir yayında Ermenistan- Türkiye ilişkilerinin normalleşmesi için bir formatın oluşturulduğunu, özel temsilcilerin ilk toplantısını gerçekleştirdiğini belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesini tüm uluslararası toplumun da desteklediğini sözlerine ekledi.

‘ERMENİSTAN DAVETİ KABUL EDECEK’

Paşinyan sözlerinin devamında “Bence bu dinamik korunursa, Ermenistan’ın Antalya Diplomasi Forumu’na katılma davetini kabul etmesi çok muhtemel. Elbette her şey o andaki duruma bağlı, ancak en azından ilk toplantıdan sonra, bu ihtimal artıyor. Ermenistan daveti kabul edecek, çünkü bir süreç başladı ve bu fırsatı kaçırmak mantıksız olur” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU, ERMENİSTAN’I DAVET ETMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 19 Ocak’ta yaptığı açıklamada, 11-13 Mart’ta yapılacak Antalya Diplomasi Forumu’nun (ADF) ikincisine Ermenistan’dan yetkililerin de davet edildiğini söylemişti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da “Erbil’e 24 Ocak’ta, Ermenistan’a 2 Şubat’ta karşılıklı uçuşlar başlayacak” açıklamasında bulunmuştu.

SON ZİYARET HÜKÜMETİN ERMENİ AÇILIMI ZAMANINDAYDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başbakan olduğu dönemde Nisan 2005’te eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçeryan’a mektup yazarak iki ülke tarihçileri ve diğer uzmanlarından oluşan bir grubun 1915’teki olayları tüm arşivleri araştırarak bulguların uluslararası kamuoyuna açıklanması önerisini sunmuştu.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2008’deki seçimi kazanarak Ermenistan’ın yeni Cumhurbaşkanı seçilen Serj Sarkisyan’a kutlama mesajı göndermişti.

Sarkisyan ise Erivan’da oynanacak Türkiye-Ermenistan Dünya Kupası Grup Elemesi maçını izlemek için Gül’ü ülkesine davet etti.

Gül, Türkiye ile Ermenistan milli takımları arasındaki maçı izlemek için 6 Eylül 2008’de Erivan’a gitti ve Sarkisyan ile bir araya geldi.

Gül, bağımsızlığını kazanmasının ardından Ermenistan’ı ziyaret eden ilk Cumhurbaşkanı olmuştu.

Sarkisyan da 2009’da Bursa’da yapılan rövanş maçına Gül’ün daveti üzerine geldi.

Dönemin başbakanı Erdoğan’ın talimatı üzerine maçta Azerbaycan bayraklarının dalgalanması engellenmişti.  

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Azerbaycan bayrağı veya başka türlü flama ve sloganlarla buraya gelip, maç seyretmeye müsamaha göstermeyeceğiz ve müsaade etmeyeceğiz” demişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan Türkiye’ye ziyaret sinyali

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!