Ermenistan’a ağır darbe: 400 askerli tabur büyük oranda yok edildi

Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden çatışmalarda Bakü Erivan’a nefes aldırmıyor. Bölgede son olarak "Ermenistan’a ait, tahminen 400 askerin bulunduğu 556’ncı alay taburunun tamamına yakınının etkisiz hale getirildiği" belirtildi.

Ermenistan’a ağır darbe: 400 askerli tabur büyük oranda yok edildi

VERYANSIN TV

Azerbaycan ordusunun topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonlar sürüyor.

Cephe hattında Ermenistan’a ağır darbe vuruluyor. 

400 ASKERLİ TABUR VURULDU

Son olarak Azerbaycan Savunma Bakanlığı "Ermenistan’a ait, tahminen 400 askerin bulunduğu 556’ncı alay taburunun tamamına yakını etkisiz hale getirildi." açıklaması yaptı. 

Bölgede ayrıca gece boyunca Ağdere, Fuzuli, Cebrail ve Gubadlı yönlerinde operasyonların değişen yoğunlukta devam ettiği bildirildi.

Ermenistan güçlerinin Azerbaycan ordusunun savunma hattına top ve havanlarla ateş açtığı ifade edilen açıklamada, Cebrail ve Gubadlı istikametinde Ermenistan ordusuna bağlı 18. motorize tümenin kayıp vererek geri çekildiği belirtildi.

3 ALAYA AĞIR DARBE

Azerbaycan ordusunun, Ermenistan ordusu 5. muhrip alayının mevzilerini ve buradaki çok sayıda silah ve mühimmatı ele geçirdiği, çok sayıda askerin etkisiz hale getirildiği aktarıldı. 

Ermenistan ordusu 6'ıncı ve 7'inci muhrip alaylarının personeli arasında da çok sayıda ölü ve yaralının olduğu bildirildi. 

Çatışmalarda üç topçu bataryası ile birkaç havan topunun ve personel taşıyan üç kamyonun Azerbaycan ordusunca imha edildiği vurgulandı.

Azerbaycan ordusunun tüm cephe boyunca kontrolü elinde tutuğu kaydedildi.

Bakanlığın bir diğer açıklamasında da Ermenistan ordusunun Terter kentini top atışına tuttuğu ifade edildi.

ERMENİ İHA'SI DÜŞÜRÜLDÜ

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'a ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğü bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bugün öğle saatlerinde Ermenistan'a ait bir İHA'nın Horadiz kasabası istikametinde keşif uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, söz konusu İHA'nın Azerbaycan hava savunma güçlerince vurularak düşürüldüğü kaydedildi. Azerbaycan hava savunma güçleri dün de Ermenistan'a ait 2 İHA'yı düşürmüştü.