Azerbaycan savaş hali ilan etti! 6 köy kurtarıldı, Karabağ vuruluyor!

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattı sabah saatlerinde Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine yeniden hareketlendi. Saldırılan ardından harekete geçen Azeri kuvvetleri 6 köyü Ermenistan işgalinden kurtardı, Karabağ bölgesindeki Ermenistan mevzilerini vurdu. Ülke genelinde de savaş hali ilan edildi. İşte bölgedeki sıcak çatışmaya ilişkin son gelişmeler...

Azerbaycan savaş hali ilan etti! 6 köy kurtarıldı, Karabağ vuruluyor!

VERYANSIN TV

Azerbaycan-Ermenistan hattındaki gerilimin ardından Bakü savaş hali ilan etti.  Kararı Azerbaycan Milli Meclisi aldı.

Meclis, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in, Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan çatışmalar nedeniyle ülkenin bazı bölgelerinde "savaş hali" ilan edilmesi yönündeki kararını onayladı.

Olağanüstü toplantıda kabul edilen karar gereği "savaş hali" devam ettiği sürece Azerbaycan vatandaşlarının ve ülkedeki yabancıların anayasal hak ve özgürlükleri ile mülkiyet hakları kısmen ve geçici olarak kısıtlanacak. 

"Savaş hali" ile bazı bölgelerde belirli saatlerde sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi de öngörülüyor. 

SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ

Meclis Başkanı Sahiba Gafarova “Azerbaycan Cumhuriyeti Anayasasının 109’uncu Maddesi, 29’uncu Maddesi ve 111’inci Maddesine göre Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Kararı ile ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi konusu görüştü. Görüşmelerin ardından ülkenin bazı şehir ve bölgelerinde sıkıyönetim uygulanmasına karar verildi” ifadelerini kullandı. 

ERMENİSTAN DA SEFERBERLİK İLAN ETTİ 

Azerbaycan'ın ardından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinya da Ermenistan’ın saldırılarının ardından Karabağ'da tırmanan gerilim sonrası sıkıyönetim ve genel seferberlik ilan ettiklerini açıkladı. Erivan yönetimi ülkede aynı zamanda "savaş durumu" ve "genel mobilizasyon" ilan etti.

ERMENİ PROVOKASYONU SABAH SAATLERİNDE BAŞLADI  

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi. 

6 KÖY KURTARILDI 

Saldırıların ardından Azerbaycan ordusu harekete geçti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Fuzuli ve Cebrayıl bölgelerinde 6 köyün Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı. Bölgede Karabağ'ın başkenti olduğu belirtilen Handenki kentinin Azerbaycan topçuları tarafından vurulduğu iddia ediliyor. 

'FÜZE SİSTEMLERİ İMHA EDİLDİ'

Bölgeden Ermenistan'a ait çok sayıda tesis ve askeri araçların da tespit edilerek imha edildiği haberleri geliyor. İddialar arasında cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan'a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin imha edilmesi de var.  


 

AZERBAYCAN 'TESLİM OL' ÇAĞRISI YAPTI 

Azerbaycan Askeri Komutanlığı, Agdara yerleşiminde Ermeni silahlı kuvvetlerinin garnizonunu tamamen tahrip etmemek ve muharip kayıpların sayısını artırmamak için Ermeni komutanlığına bu yönde direnmemeyi, teslim olmayı teklif etti

ANKARA'DAN İLK AÇIKLAMA KALIN'DAN 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını şiddetle kınıyoruz. Ermenistan sivil yerleşim birimlerine saldırarak ateşkesi ihlal etmiş ve barış ve istikrara karşı olduğunu bir kez daha göstermiştir. Uluslararası toplum bu tehlikeli provokasyona derhal dur demelidir. Türkiye bu saldırılar karşısında Azerbaycan'ın yanındadır. Saldırılarda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Azerbaycan yalnız değildir. Türkiye'nin tam desteğine sahiptir." ifadelerini kullandı.
 

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN KINAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy da Ermenistan’ın Azerbaycan’a Karşı Başlattığı saldırı hakkında açıklama yaptı: 

Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin bu ‪sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı Çıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve Şükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı Çocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendik.

Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz. Bu saldırılarla Ermenistan bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız.

Uluslararası toplumu da haklının yanında durmaya davet ediyoruz. 

Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz.

ŞENTOP: ERMENİSTAN TERÖR DEVLETİDİR 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop da "Ermenistan, sadece Azerbaycan'a karşı bir tehdit değil, bütün bölge barışı bakımından iflah olmaz bir terör devletidir." diye konuştu. 

AKAR: DERHAL VAZGEÇİLMELİ

"Kafkasya’da barış ve istikrarın en büyük engeli Ermenistan'ın saldırgan tutumudur. Bölgeyi ateşe atacak bu saldırganlıktan derhal vazgeçmeli‬" diyen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Alçak saldırıyı kınıyoruz. Toprak bütünlüğünü koruma mücadelesinde sonuna kadar Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

AA EKİBİ SALDIRIDAN SON ANDA KURTULDU 

Ermenistan ordusu, Azerbaycan’a yönelik yaptığı saldırılar esnasında bölgede görev yapan AA ekibini de hedef aldı.

AA ekibi, sabah erken saatlerde, Ermenistan’ın Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine yaptığı saldırıları görüntülemek üzere ateş hattına gitti. 

Kapanlı köyü yakınında son duruma ilişkin çekimler yapan habercilerin çalıştığı bölgede önce havada iki insansız hava aracı görüldü. 

Aynı anda bölgede TRT ekibi ile birlikte görev yapan AA ekibinin bulunduğu nokta hedef alınarak, Ermenistan tarafından havan topu atışları yapılmaya başladı. Birden fazla top atışının gerçekleştiği saldırıda habercilerin 100 metre yakınına da mermi düştü. 

Kendilerini ekip aracının arkasına atan haberciler, saldırıdan son anda kurtuldu. 

Top atışları sürerken, AA ve TRT ekipleri araca binerek olay yerinden hızla uzaklaştı. 

RUSYA'DAN MÜZAKERE ÇAĞRISI 

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan çatışmaların durdurularak, taraflara müzakerelere başlama çağrısında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Dağlık Karabağ’da durumun ani şekilde kötüleştiğine dikkat çekilerek, temas hattı boyunca her iki taraftan yoğun bombardımanın devam ettiği ve kayıp haberlerinin geldiği bildirildi.

Açıklamada, "Durumu istikrara kavuşturmak için tarafları derhal ateşkese ve müzakerelere başlamaya çağırıyoruz." ifadesi yer aldı.  

ANKARA-MOSKOVA TEMASI

Gerilime ilişkin diplotik temaslar da kuruluyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Ermenistan'ın saldırıları hakkında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü. 

AB: ÇATIŞMA DURDURULSUN 


Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamada da cephe hattında çatışmaların acilen durdurulması istendi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yazılı açıklamasında, Dağlık Karabağ'daki cephe hattında çıkan çatışmalarda asker ve sivil can kayıpları olmasından üzüntü duyduklarını belirtti. 

"AB, çatışmaların acilen durdurulması, gerginliğin düşürülmesi ve ateşkesin sıkı şekilde gözlenmesi çağrısında bulunmaktadır." ifadesini kullanan Borrell, tarafların Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu himayesinde ön şartsız olarak müzakerelere dönmesinin acil önem taşıdığını kaydetti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun bu sabah cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı bildirilmişti.

Açıklamada, Azerbaycan ordusu komutanlığının da sivil halkın güvenliğini sağlamak için tüm cephe boyunca bir karşı saldırı başlatmaya karar verdiği ifade edilmişti.

ERMENİSTAN AZERBAYCAN'A NEDEN SALDIRIYOR?