Ermenistan'ın ateşkesi ihlallerine Azerbaycan'dan kararlı yanıt

Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilan edilen ateşkes Ermenistan'ın sivilleri hedef alan saldırılarının gölgesinde kaldı. Gence'ye yönelik saldırıda 10'a yakın sivil hayatını kaybetti. Saldırılara Azerbaycan'dan ise yanıt gecikmedi. Azerbaycan ordusu saldırı hazırlığında olan Ermeni güçlerine ait füze savunma sistemini imha etti.

Ermenistan'ın ateşkesi ihlallerine Azerbaycan'dan kararlı yanıt

VERYANSIN TV

Azerbaycan’ın 27 Eylül’de başlattığı operasyonun ardından Cebrail kenti, Hadrut kasabası ve 30'dan fazla köyü işgalden kurtarılmıştı. 

10 Ekim Cumartesi günü ise Azerbaycan ile Ermenistan arasında cenazelerin değişimi ve esir takasına ilişkin 72 saatlik ateşkes ilan edildi. Ateşkes sürecinde Ermenistan’ın ihlalleri ise sürüyor. 

ERMENİSTAN ATEŞKESİ İHLAL EDİYOR

Ermenistan silahlı güçleri son olarak Azerbaycan’ın Gence şehrine saldırarak ateşkesi ihlal etti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan’ın gece saatlerinde Azerbaycan’ın ikinci büyük kenti Gence’ye füzeyle saldırı düzenlediği bildirildi.

7 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

Füze saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 7'ye, yaralı sayısının 33’e yükseldiği duyuruldu.

Saldırı nedeniyle enkaz altında kalan ve hafif sıyrıklarla kurtulan Genceli vatandaşlar, o dehşet anları ve neler yaşadıklarını AA muhabirine anlattı.

SALDIRININ HEDEFİ OLAN VATANDAŞLAR DEHŞET ANLARINI ANLATTI

Tamamen yıkılan evden kendi imkanlarıyla çıktığını söyleyen Ali Memedov, "İlk önce bir patlama sesi duyduk. Sonra ev hemen üzerimize çöktü. Ben ilk önce deprem oldu zannetim. Daha sonra ailemle birlikte enkazdan çıktık." dedi.

Dışarı çıkıncı büyük bir şok yaşadığını, asıl füzelerin komşularının binalarına düştüğünü belirten Memedov, "Çocukların ve kadınların bağırışlarını duydum. Hemen onlara yardım edip, olay bölgesinden uzaklaşmaya çalıştık." diye konuştu.

Gözü yaşlı bir şekilde evinin önünde bekleyen bir anne, "Patlamada 2 çocuğum başından yaralandı. Annem de cam parçalarının düşmesi nedeniyle ayağından yaralandı." dedi.

Çocuklarının şu anda hastanede tedavi altında olduğunu belirten Genceli anne, "Hayatımda ilk defa böyle bir şok yaşadım. Bizim suçumuz neydi?" diye haykırdı.

Ermenistan'ın ateşkes çağrısına güvenilmemesi gerektiğini belirten bölge sakinlerinden İlham Abbasov da, "Biz insani olarak cenazelerini cephelerden almaları için ateşkes yaptık. Ancak onlar ilk fırsatta bizi vurdu. Saldırı, Ermenistan ordusunun faşistliğini gözler önüne seriyor." dedi.

Füzelerin düştüğü yerine tamamen sivillere ait olduğunu aktaran Abbasov, "Neydi burası. Askeri karargah mı? Orduevi mi? Çocuk ve kadınların yaşadığı bir mahalle ve hemen yanında da bir park." dedi.

Ayrıca Azerbaycan Başsavcılığı da Ermenistan ordusunun 04.00 civarında Mingeçevir'deki hidroelektrik santraline füze fırlattığını duyurdu.

Ermenistan saldırılarına Azerbaycan’dan yanıt ise gecikmedi. 

UÇAKSAVAR FÜZE SİSTEMLERİ İMHA EDİLDİ

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan güçlerine ait savaşa hazır duruma getirildiği belirtilen uçaksavar füze sistemlerinin imha edilme anlarına ilişkin görüntü paylaştı.

ERMENİSTAN'A AİT İHA DÜŞÜRÜLDÜ

Azerbaycan ordusunun Ermenistan'a ait İHA'yı düşürdüğü bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, bugün sabah saatlerinde Mingeçevir kenti üzerinde uçuş gerçekleştiren Ermenistan'a ait İHA'nın Azerbaycan hava savunma güçlerince imha edildiği bildirildi.

Ayrıca Azerbaycan Savunma Bakanlığı yeni görüntüler paylaştı. 

ERMENİSTAN SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev, Ermenistan'ın ateşkesi hiçe sayarak Gence şehrine, sivil yerleşim birimlerine saldırarak savaş suçu işlediğini bildirdi.

Hacıyev, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Ermenistan'ın devlet düzeyindeki terör politikasının sürdüğünü, Erivan yönetiminin cezasız kalmasının onu daha fazla savaş suçu işlemeye teşvik ettiğini belirtti. 

"Ermenistan'ın durdurulması gerek." diyen Hacıyev, Ermenistan'ın sivil nüfusa yönelik saldırısını "vandalizm ve barbarlık" şeklinde nitelendirerek saldırının Azerbaycan halkına karşı yeni bir soykırım eylemi olduğunu kaydetti. 

Hacıyev, "Askeri operasyonların yapıldığı bölgeden uzak mesafede bulunan sivillere yıkıcı füzelerle saldırmak savaş suçudur. Bu Ermenistan yönetiminin ahlaksız davranışının bir tezahürüdür." ifadelerini kullandı.