Ermenistan’ın PKK hamlesine dikkat çekti... Babüroğlu'ndan Laçin koridoru uyarısı

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, Azerbaycan’ın Şuşa’da kontrol sağlamasının ardından Ermenistan-Karabağ ana lojistik hattı olan Laçin koridorunun açıldığına dikkat çekti. Babüroğlu “Bu saatten sonra Ermenistan’ın yapacak fazla da bir şeyi kalmadı. En fazla, kendisine yardıma koşan PKK gibi terör örgütleri ya da buna benzer yapılar ile kendisini savunmaya çalışacak, Laçin koridorunu baskılayacaktır. “ ifadelerini kullandı.

Ermenistan’ın PKK hamlesine dikkat çekti... Babüroğlu'ndan Laçin koridoru uyarısı

Azerbaycan’ın Şuşa’da kontrol sağlamasının ardından gözler Karabağ’ın sözde başkenti Hankendi’de. 

Azerbaycan ordusu sahada ilerleyişini sürdürürken bölgede Bakü’ye karşı terör örgütlerini kullanan Ermenistan’ın yapacağı hamle ise merak konusu. 

Hürriyet’ten Fulya Soybaş’a konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi öğretim üyesi ve emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu tehlikeye işaret etti. 

Azerbaycan’ın Şuşa’da kontrol sağlamasının ardından Ermenistan-Karabağ ana lojistik hattı olan Laçin koridorunun açıldığını vurgulayan Babüroğlu,  “Azerbaycan ordusu, 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 220 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtardı. Şuşa’nın da alınmasıyla hemen kuzeydeki Hankendi’nin ele geçirilmesi kolaylaşmış oldu. Ermenistan-Karabağ ana lojistik hattı olan Laçin koridoru da açıldı. Dahası, Hankendi geri alındığında Karabağ tümüyle kuşatılmış olacak ki bu Ermenistan ordusunun geriye çekilmesi ve savaşı kaybettiği anlamına gelir” ifadelerini kullandı. 

ERMENİSTAN’IN PKK HAMLESİNE DİKKAT ÇEKTİ 

Azerbaycan ordusunun, harekât alanında, kendi topraklarını kurtarmak için verdiği mücadelede üstünlüğünü ispatlamış olduğunu belirten Dr. Babüroğlu, askeri strateji açısından Şuşa’yı kontrol eden gücün, gerek kuzey-güney, gerekse doğu-batı ekseninde Karabağ’ı kontrol edeceği, psikolojik, siyasi ve askerî açıdan Ermenistan’ın Karabağ’da yenilgiyi kabul etmek zorunda olduğunu belirtti: 

“Bu saatten sonra Ermenistan’ın yapacak fazla da bir şeyi kalmadı. En fazla, kendisine yardıma koşan PKK gibi terör örgütleri ya da buna benzer yapılar ile kendisini savunmaya çalışacak, Laçin koridorunu baskılayacaktır. Sonuç alabilecek mi derseniz? Hayır, alamayacak.”

LAÇİN’İ KURTARMA FIRSATI

Babüroğlu şöyle devam etti:

“Burada önemli 3 aktör var: ABD, Rusya, Fransa; Minsk grubunun eşbaşkanları. Bu ülkelerin şimdiden sonra bölgedeki ağırlıklarını arttıracaklarını düşünüyorum ki bu Azerbaycan’ın zorla da olsa, ateşkes masasına oturtulmaya çalışılması yönünde olabilir. Çünkü 3 ülke de Ermenistan’ın bölgede kesin bir yenilgiye uğramasını istemiyor. Fakat Azerbaycan bu konuda da diplomasiyi iyi yürütüyor. Hem Rusya, hem ABD hem İsrail hem de Avrupa ülkeleriyle arasında bir problem yok. ABD’nin seçim sürecinde olması da Azerbaycan için bir fırsattır. Biden kazandı ama daha yönetimde değil. Bu boşluk Azerbaycan’ın lehinedir ki Laçin’deki topraklarını kurtarma fırsatı sağlar. Şunun altını da çizelim: 1995’ten beri TSK’nın eğittiği bir Azerbaycan ordusu var. Sonuç olarak Azerbaycan ordusu bölgede üstünlük sağladığını ve harekâtı kendi imkanlarıyla yapabileceğini tüm dünyaya ispatlamıştır.”