Ersin Tatar: Türkiye'nin çıkarlarını korumazsam benim çıkarlarım korunamaz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı “Bu kez görüşmelere başlarsak egemen eşitliğe dayalı çözüm yani iki devletli çözüm de masada olacak. Türkiye'nin çıkarlarını korumazsam, benim çıkarlarım da korunamaz.” ifadelerini kullandı.

Ersin Tatar: Türkiye'nin çıkarlarını korumazsam benim çıkarlarım korunamaz

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar SÖZCÜ Haftasonu'ndan Özer Özbayraktar'a Türkiye ile ilişkiler ve Rum kesimi ile yapılan görüşmelere ilişkin açıklamalar yaptı.

FEDERASYON MASAL

Rum kesimi ile yapılacak görüşmelere ilişkin Tatar “Federasyon için masal dedim çünkü tam 43 yıldır gerçekleşmiyor. Bu kez görüşmelere başlarsak egemen eşitliğe dayalı çözüm yani iki devletli çözüm de masada olacak. Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğünün devamı tartışılmayacak. Toprak, mülkiyet, vatandaşlık, Türkiye'nin Kıbrıs Türkü ile bağlantıları konusunda gerçekçi olunacak.” İfadelerini kullandı.

Tatar Türkiye ile KKTC arasındaki ilişkilere ilişkin de konuştu: 

“Kıbrıs tamamen dost olmayan ülkelerin eline geçerse Türkiye güvenlik açısından ciddi zaafiyet yaşar. Türkiye elbette Kıbrıs Türkleri için çok önemlidir. Ama Türkiye'nin de Kıbrıs Türk tarafının katkısına ciddi ihtiyacı olduğu nettir. O nedenledir ki biz iki kardeş devlet ve aynı ulusun insanları olarak birbirimizi iyi anlamamız, işbirliği yapmamız lazımdır.

TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARI KKTC’NİN ÇIKARLARI

Sadece Kıbrıs Türkü'nün değil, Türkiye'nin hak ve çıkarlarını da korumak durumundayım. Çünkü Türkiye'nin çıkarlarını korumazsam, benim çıkarlarım da korunamaz.

Enerji konusunda uzun süre Rum tarafının haklarımızı göz ardı etmemesini bekledik ama görmediler. Türkiye'nin sondaj çalışmalarına başlaması ise bir dönüm noktası oldu. Şimdi enerji konusunda onlar kadar biz de güçlüyüz. Onların adımlarına karşı biz de adımlar atıyoruz. Diğer taraftan da işbirliği önerimiz masadadır.

Hedefleri Türkiye ve KKTC'yi yok sayarak Akdeniz'deki enerji kaynaklarını lehlerine kullanmaktır. Ama bu mümkün değildir. Doğu Akdeniz'de Türkiye ve KKTC'nin içinde olmadığı bir enerji denklemi kurulamaz. Bu tabloyu lehimize kullanmamız için dirayetli olmamız, tezlerimizi savunmamız ve Türkiye-KKTC kardeşliğini asla bozmamamız şarttır.”

Tatar’ın diğer açıklamaları şöyle: 

ZİYARET DÜNYAYA MESAJ OLACAK

Sayın Erdoğan'ın 15 Kasım'da ülkemizi ziyaret ederek, Maraş'a gidecek olması dünyaya bir mesajdır. Biz, kapalı Maraş'ın artık bir ölü kent olmaktan çıkarılmasını ve insanlığın, ülkemizin hizmetine sunulmasını istiyoruz. Sayın Erdoğan bize güçlü destek veriyor.

BEŞLİ KONFERANS SON ŞANS OLACAK

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Sayın Nikos Anastasiadis'le salı gecesi bir araya geldik. BM Genel Sekreteri'nin beşli konferansın doğru bir zamanda ve aşamada toplanması çabalarına destek vermeyi kararlaştırdık. Böyle bir konferansın mevcut kalıplar dışındaki yeni düşüncelerimizi masaya koymak için bir fırsat olacağını değerlendiriyoruz. Beşli konferans Rum tarafı ile bir anlaşmaya varıp varamayacağımızı görmek bakımından son şanstır. Ondan sonra ne mi olacak? KKTC yaşıyor ve yaşamaya devam edecek. Biz de yapmamız gerekeni yapacağız.