Erzin 'canlı hayvan çöplüğü' olmak istemiyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Hatay ili Erzin ilçesinde “Canlı hayvan ve hayvansal ürünler ihtisas serbest bölgesi” kurulması için çalışma başlattı. Erzin-Leçe mevkiinde yapılması düşünülen projeye bölge halkı tarihi turizmi yok edeceği ve ilçeye koku yayılacağı endişesiyle tepki gösterdi.

Erzin 'canlı hayvan çöplüğü' olmak istemiyor

Veryansın TV


Hatay ili Erzin ilçesinde kurulması planlanan “Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünler İhtisas serbest Bölgesi” için Bakanlığın çalışma başlatması Erzin sakinlerini öfkelendirdi.Peki projeye tepki göstererek bölgeyi korumak isteyen Erzin halkı için Leçe mevkii neden bu kadar önemli?

Büyük Leçelik, olarak gösterilen bölge Türkiye’nin en önemli yeraltı su havzalarından biri olarak biliniyor. Düşen yağışın hemen hemen tümünün (buharlaşma kayıpları dışında) yeraltına süzülmesi sonucu bazalt - alüvyon dokanağında yüksek debili kaynakların oluşması bölgeyi değerli kılıyor.  Bölge halkı bu değerli bölgenin yeni projeyle yaşanmaz hale geleceğini, tarihi turizmi yok edeceğini ve yayılması muhtemel koku ile Burnaz Plajı turizminin de sekteye uğrayacağını düşünüyor.

Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu’nun çağrısıyla bir araya gelen onlarca kurum, projeye karşı olduklarını söyledi. Çok sayıda siyasi parti, oda, kooperatif, dernek, mahalle muhtarı ve belediye meclis üyeleri Erzin’e yapılmak istenen projeyi tartıştı.

Belediye Başkanı Elmasoğlu, Canlı Hayvan ve Hayvansal Ürünler İhtisas Serbest Bölgesi’nin ülkeye ve Erzin’e yarardan çok zarar getireceğini söyledi.

Toplantı sonrasında Erzin Belediye başkanı Ökkeş Elmasoğlu şu açıklama ile kamu oyunu bilgilendirdi ;

Erzin’in canlı hayvan çöplüğüne, Angusların Yuvasına dönüşmesini istemiyoruz... Erzin artık hep birlikte... Erzin sahipsiz değil... Bugün sabah siyasi partilerimiz ilçe başkanları,meclis üyelerimiz, muhtarlarımız,oda başkanlarımız, kooperatif başkanlarımız, çevre derneklerimiz ve sivil toplum örgütlerimiz ile birlikte Erzin Leçe mevkiinde yapılması düşünülen canlı hayvan ve hayvansal ürünler ihtisas serbest bölgesi ile ilgili ortak bir eylem planı belirlemek ve güç birliği yapmak İçin bir araya geldik... Ortak görüş olarak bizler bu yapılması planlanan projenin yer itibari ile bölgenin Türkiye’nin en önemli yeraltı su havzalarından biri olması ,10000’lerce hayvanın orada aynı anda barındırılacak olması nedeni ile muazzam kokunun Yukarıburnaz, Turunçlu ve Aşağıburnaz mahallemiz başta olmak üzere Erzinimizi yaşanmaz hale getireceği, şu anda henüz yapılan Burnaz Plajında turizmin yapılamaz hale gelecek olması, planlanan bölgenin İssos Antik Kentimizin hemen yanıbaşında olması nedeni ile buralarda tarih turizminin imkansız hale gelecek olması, daha önce planlanan güneş panelleri gibi çevreci projeler yerine Erzinimizin geleceğini olumsuz etkileyen böyle bir projeyi istemediğimizi hep bir ağızdan belirtmiş olduk.... En kısa süre içersinde bu projenin hayata geçirilmemesi için güç birliği içerisinde Ankara’da bu konunun takipçisi olacağız... Erzin hep birlikte bu sorunun da üstesinden gelecektir... Başka Erzin yok...