Esad: İngiliz istihbaratçı önemli sırlar biliyordu, öldürüldü!

İstanbul'da hayatını kaybeden İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier'la ilgili Esad'dan çarpıcı açıklama geldi. Esad, Le Mesurier'in IŞİD lideri El Bağdadi gibi önemli sırlar bildiği için öldürüldüğünü söyledi.

Esad: İngiliz istihbaratçı önemli sırlar biliyordu, öldürüldü!

Sputnik ve Rossiya 24’e demeç veren Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Beyaz, Miğferler’in kurucusu Le Mesurier’in İstanbul’da öldürülmesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Esad, “Bu elbette istihbarat servislerinin işi. Ama hangi istihbarat servislerinin? Genel olarak Batılı istihbarat servisleri, Türk istihbaratı veya diğer bölge ülkelerinin istihbarat servisleri, egemen ülkelerin servisleri değil, CIA’in birimleridir. Bu birimler, tek bir sahibe bağlı olarak, birbirleriyle koordinasyon içinde çalışıyor” diye konuştu.

BAĞDADİ MESAJI

Esad, Le Mesurier’in ölümünü IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi, ABD’li milyarder Jeffrey Epstein ve El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in ölümüyle ilişkilendirdi. Esad, “Bu gelişme hakkında ayrıca konuşmak yerine bunu benzer olaylarla birlikte ele alalım. Epstein’in cezaevinde intihar ettiği söylendiği ancak o, İngiliz ve Amerikan yönetimlerindeki ve belki de başka ülkelerdeki önemli kişilerle ilgili çok önemli sırları bildiği için öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Esad sözlerini şöyle sürdürdü:

“El Bağdadi ve Bin Ladin neden öldürüldü? Hayatta kalsalardı, bazı durumlara ilişkin gerçekleri söyleyebilirlerdi. Belki de Beyaz Miğferler’in kurucusu anıları ve hayatı hakkında bir kitap üzerinde azimli bir şekilde çalışıyordu ve bu kabul edilemez bulundu. Bunlar varsayımlar ancak çok ciddi varsayımlar. Zira diğer görüşler şu anda benim için ikna edici değil.”