Esad’dan Türkiye açıklaması: Erdoğan’la görüşecek mi?

Suriye Devlet Başkanı Esad, 'Türk halkı kardeş olarak kalmalıdır' derken IŞİD terörünü ABD'nin yarattığını belirtti.

Esad’dan Türkiye açıklaması: Erdoğan’la görüşecek mi?

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad uzun bir zamanın ardından Suriye devlet televizyonuna röportaj verdi. Esad, Bağdadi’nin öldürüldüğü iddialarından Trump’a, Erdoğan’dan Soçi Mutabakatı’na kadar gündemdeki konular üzerine soruları yanıtladı.

IŞİD elebaşı Bağdadi’nin öldürülmesi iddiaları sorulan Esad, şunları söyledi:

“Amerika Birleşik Devletlerinin IŞİD terör örgütü lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin öldürülmesi operasyonuyla ilgili yayınladığı senaryo Amerika’nın hilelerinden biridir. Bize düşen bütün söylediklerine inanmamız gerekiyor. Ancak kati delil getirirlerse durum değişir. Bağdadi bir şahıstan ibarettir. Herhangi bir anda ve zamanda değiştirilebilir, zannediyorum ki değişik bir isim ve şahıs ile değiştirilecektir, belki de IŞİD’in tamamı hacet gereği başka bir başlık ile yeniden üretilecektir. Lakin ideoloji, istihdam ve direktör aynı kalacaktır o da Amerikalının ta kendisidir”

‘AMERİKAN POLİTİKASI HOLYWOOD’DAN FARKSIZ’

“Her şeyden önce Bağdadi IŞİD’i temsil ediyor. IŞİD ise radikal vahhabi ideoloji olan bir ideolojiyi temsil ediyor. Bu ideolojinin bugünkü yaşı iki yüz asırdan fazladır. Bu ideoloji bitmediğine göre bu Bağdadi’nin ölümünün hiç bir etkisinin olmadığı anlamına geliyor – veya IŞİD’in tamamen ölümü dahi- bu radikal ideolojiye hiç bir etkisi yok anlamındadır. Bu ideoloji açısından. Ama şahıs olarak Bağdadi’yle ilgiliyse bilinen bir gerçek var ki Bağdadi Irak’ta Amerikan hapishanelerindeydi. Bu rolü oynaması için kendileri çıkardılar. Kendisi salt bir şahıstır, herhangi bir anda herhangi bir zamanda değiştirilir, değiştirilebilir. Acaba kendisi gerçekten öldürüldü mü? Acaba öldürüldü de muhtelif yollarla mı? Yoksa kaçırıldı mı? Ya da kayıplara mı karıştırıldı? Yoksa plastik cerrahi ile mi değiştirildi? Allah bilir? Amerikan politikası Holywood’tan farklı değildir.”

Trump’ın Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonu anlatırken Suriye’ye teşekkür etmesinin hatırlatılması üzerine Esad “Suriye’nin operasyon ile herhangi bir alakasının olmadığına kendisi ve herhangi bir Amerika kurumuyla hiç bir iletişiminin olmadığını” söyledi.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞÜR MÜ?

Esad, Erdoğan ile görüşme konusunda şunları söyledi:

“Ne hissedeceğimi soruyorsanız, ben kişisel olarak, Erdoğan’ın grubundan ya da onun ideolojisini temsil eden biriyle el sıkışmak zorunda kalırsam, böyle bir toplantıdan onur duymazdım. Ancak ulusların çıkarları söz konusu olduğunda, kişisel duygularımızı bir kenara bırakmalıyız. Eğer bir araya gelmek sonuç verecekse, ulusların çıkarları için her şeyin yapılması gerektiğini söyleyebilirim.”

‘TÜRKİYE İLE ASKERİ DÜZEYDE GÖRÜŞÜYORUZ’

“Bu, devlet sorumluluğudur. Türkler için koşullar değişmediği sürece, bir görüşmenin sonuç vereceğini zannetmiyorum. Erdoğan ve destekçileri fırsatçı oldukları için, fırsatçı bir organizasyona ve fırsatçı bir ideolojiye bağlı oldukları için, sonuçları değişen koşullara göre oluşturacaklardır. Baskı altında olduklarında, iç ve dış koşullarına ya da Suriye’deki başarısızlıklarına bağlı olarak, sonuç geliştirebilirler.”

“Türkiye ile askeri düzeyde görüşüyoruz. Keseb’de muhtemelen iki veya üç toplantı yapıldı ve Rusya’da bir veya daha fazla toplantı yapıldı. Sayıyı tam olarak hatırlamıyorum, zira son iki yılda meydana geldiler. Ancak gerçek bir sonuç olmadı. En azından Astana’da kararlaştırılan İdlib’in silahtan arındırılmış bölgesinden çekilme ile ilgili bir çözüme ulaşmayı bekliyorduk. Bu yaşanmadı.”

‘TÜRKİYE KOMŞUMUZ OLMAYA DEVAM EDECEK’

Bizim için İsrail ile onlar (Türkiye) arasındaki fark, (İsrail’in) devlet olarak varlığını tanımıyor oluşumuzdur. Biz İsrail halkının varlığını tanımıyoruz. Milattan birkaç yüzyıl önce var olan İsrail halkından başka bir İsrail halkı yoktur. Şimdi onlar, gelip toprak işgal eden ve insanlarını yerlerinden eden diasporadır. Türk halkı ise vardır ve bizim komşularımızdır. İyi-kötü bir tarihimiz var. Türkiye bir devlet olarak vardır ve bizim komşu ülkemizdir. Türkiye var olmaya devam edecektir ve Türkler de kardeşçe bir halk olarak kalmalıdır. Erdoğan başta Suriye halkına düşmanlık yaratmak için Türk halkını arkasına alabileceğini zannetti ancak eli boş döndü. Bakış açımızın böyle olmaması konusunda dikkatli olmak zorundayız. Şunu tekrar vurguluyorum, bazı insanlar, siyasi güçler değil, Türk ordusu ve güvenlik kuruluşları Erdoğan’a karşılar. Bizi onlarla görüşmeye iten sebep de buydu.”

TRUMP EN AÇIK SÖZLÜ BAŞKAN

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülke tarihinin en iyi başkanı olduğunu belirten Esad şunları söyledi:

“İyi politikacı olduğu için değil, diğerlerine göre şeffaf olduğu için. İstediğini açık açık söylüyor, mesela ‘bize petrol lazım’, ‘şundan kurtulmak istiyoruz’, ‘para karşılığında hizmet sunmak istiyoruz’. ABD’nin politikası böyle. Açık konuşan düşmandan daha iyi ne olabilir?”

Genel olarak ABD başkanlarının birer suçlu olduğunu kaydeden Esad, “Bazen Nobel Barış Ödülü alsalar da gerçekte lobinin çıkarlarını hayata geçiriyorlar” dedi.