Esad'tan Suriyeli mültecilere 'dönün' çağrısı

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye için mülteci sorununun ‘ulusal bir sorun’ olduğunu vurguladı. Son birkaç yılda yüz binlerce mülteciyi geri göndermeyi başardıklarını belirten Esad, bugün de her mültecinin geri dönüşü ve anavatanının inşasına katkıda bulunması için çalıştıklarını söyledi.

Esad'tan Suriyeli mültecilere 'dönün' çağrısı

VERYANSIN TV

Esad, Şam’daki Emevi Konferanslar Sarayı’nda düzenlenen mültecilerin dönüşü konulu uluslararası konferansın açılışında yaptığı video konuşmasında, yurtdışındaki Suriyelilerin anavatanlarına dönmeye her zamankinden daha istekli olduklarını öne sürdü.

Söz konusu konferansın uluslararası girişimlerle engellenmeye çalışılmasına rağmen düzenlendiğini söyleyen Esad, gösterdikleri destekten dolayı Rusya ve İran’a teşekkür etti.

Suriye resmi ajansı SANA’nın aktardığına göre, Esad “Şam’a gelmenizi ve bu konferansa katılımınızı takdir ediyorum, özellikle yerinden edilmiş Suriyelileri kabul eden, kucaklayan ve o ülkelerdeki ekonomik sıkıntılara rağmen geçim ve iş imkanları çocuklarımızla paylaşan ülkelere teşekkür ediyorum” dedi.

'ULUSAL BİR MESELE'

Mülteci meselesinin kendileri için bir “ulusal mesele” olduğunu vurgulayan Esad, “Son birkaç yılda yüzbinlerce mülteciyi geri göndermeyi başardık… Bugün de geri dönmek ve ülkesinin inşasına katkıda bulunmak isteyen her mültecinin geri dönüşü için gayretle çalışıyoruz” diye konuştu. 

Esad, “Tüm bunlara rağmen, yurtdışındaki Suriyelilerin ezici çoğunluğu, artık anavatanlarına karşı terörü destekleyen rejimlerin elinde siyasi yatırım düzenlemelerinde bir ‘kart’ olmayı reddettikleri için anavatanlarına dönmeye her zamankinden daha istekli” ifadelerini kullandı.