Esbank'ın batışı ve Merkez Bankası'nın yeni yönetimi

Esbank'ın batışı ve Merkez Bankası'nın yeni yönetimi

Gece yarısı Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararlarıyla Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal' ve Yardımcısı Murat Çetinkaya görevden alındı, yerlerine Şahap Kavcıoğlu ve Mustafa Duman atandı. 

Mustafa Duman’ın Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley’in Türkiye genel müdürlüğü gündeme gelirken bir görevi gözden kaçtı. Duman, eski batık bankalardan Esbank'ın da yöneticileri arasındaydı. Üstelik Merkez'in yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu ile birlikte.

Mustafa Duman, 1994-2002 yılları arasında Esbank’ta çalışmıştı. Şahap Kavcıoğlu da kariyerine Esbank’ta müfettiş yardımcısı olarak başlamıştı. 

Gazeteci Celal Eren Çelik, yakın tarihimizden bankacılık krizini anlattığı yazısında Esbank'ın hikayesini de anlattı...

İşte o yazıdan bir bölüm:

"Zeytinoğlu Ailesi’ni diğer ailelere göre ayrıştıran özelliği aynı zamanda çok önemli bir sanayici aile olmasıydı…1970’lerde sanayide başlayan çıkışları daha sonra pek çok sektöre genişlemiş ve aile en sonunda Eskişehir’de kurulmuş olan ve yerel düzeyde faaliyet gösteren ESBANK’ı alarak ulusal çapta faaliyet gösteren bir banka haline getirir…

ESBANK giderek büyümektedir büyümesine ama büyüdükçe sorunlar da beraberinde gelmektedir.

Bu arada takvim yaprakları 1990’ların başını  yani 1991’i gösterdiğinde ESBANK’a  genç-cevval bir isim  düzey yönetici atanır. Genel Müdür Yardımcısı yapılan bu isimden bankayı adım adım yaklaşan trajik sondan kurtarmasıdır.

Bu “Cevval-atakan” Genel Müdür Yardımcısı Tarihler 1994 yılında bir başka “Genç-Cevval-atakan” ismi ESBANK’a yönetici olarak getirir…El ele verecekler ve ESBANK’ı kurtaracaklardır…….

Ama ortada pek de kurtulacak gibi bir durum yoktur zira Türkiye bankacılık sektörü hiç de iyiye gitmemekte, büyük bir krizin ayak sesleri gittikçe yakından duyulmaktadır.

İşte Türkiye’de ekonomik ve siyasal olarak pek çok köklü değişikliğe neden olacak 2001 ekonomik krizinin en önemli sebeplerinden birisi de bankacılık sektöründe yaşanan bu krizdir.

İçi boşaltılan, hortumlanan bankalar teker teker on binlerce mağdur yaratarak batmakta,milyonlarca liralık zarar faturası ise devlete kalmaktadır…

O güne kadar büyürken Eskişehir’in siyasette “Etkin” bu ailelerinin de desteğini görmüş olan ESBANK’ı batma döneminde yine bu siyaset dünyasındaki etkin isimlerin  “Hatır-Gönül “işleri de daha fazla taşıyamaz ve…

Evet işte tam da bu süreçte Zeytinoğlu Ailesi’ne ait ESBANK da 1999 yılında batar…Banka TMSF’ye devredilirken devlete zararı tamı tamına eski para ile 233 TRİLYON olarak açıklanır… Evet ESBANK 233 TRİLYON zarar ile birlikte batıp gitmiş, enkaz ise devlete-millete kalmıştır.

Şimdi siz bana “Arkadaş yazıya Merkez Bankası’ndaki Başkan Yardımcısı ataması ile başladın,2001 krizinden ESBANK’tan bahsediyorsun.Ne alaka?” diyecek olursanız demeyin efendim demeyin,çok alakası var…

Şimdi bu ESBANK eski para ile 233 TRİLYON zarar ile batıp, faturayı da devlete bırakıp giderken ESBANK’ı “Kurtarsın” diye göreve 1991’de getirildi dediğimiz “Genç-cevval” bir Genel Müdür Yardımcısı vardı ya?

İşte o Genel Müdür Yardımcısı’nın adı Şahap Kavcıoğlu’ydu…

Hani o “Genç-cevval-atakan” Genel Müdür Yardımcısı’nın yani Şahap Kavcıoğlu’nun ESBANK’ı birlikte kurtarmak için bankaya üst düzey yönetici yaptığını yazdığımız bir başka “Genç-cevval” isim vardı ya…

O isimin adı da Mustafa Duman’dır…

Şimdi efendim ESBANK’ı 233 TRİLYON  zarar ile batıran bu ikili yine bir araya geldi…

Aynı ESBANK’ta olduğu gibi önce Şahap Kavcıoğlu Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı… Yine ESBANK’ta olduğu gibi Şahap Kavcıoğlu’nun ilk icraatı ESBANK’tan “Yol arkadaşı” Mustafa Duman’ı yardımcısı yapmak oldu…

Şimdi bu ikilinin ESBANK’ta yaptıkları muhteşem (!) kariyer ortada…

ESBANK’ı 233 TRİLYON TL zarar ile batıranlar Merkez Bankası’nda ne yapar?

İnanın cevabı vermeye korkuyoruz…

Ya siz?"