Esenyurt suya gömüldü akıllara Necmi Kadıoğlu geldi

İstanbul Esenyurt'ta kısa süreli yağış sonrası dere taştı evleri su bastı. Koronavirüs yetmezmiş gibi evlere dolan kanalizasyon suları ciddi sağlık sorunlarına yol açtı. Bir kişi hayatını kaybetti. Esenyurt'u bu hale getiren Necmi Kadıoğlu'nu sizin için hatırlatalım istedik.

Esenyurt suya gömüldü akıllara Necmi Kadıoğlu geldi

VERYANSIN TV

Esenyurt’un Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, 28 Mart 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde Esenyurt Belediyesi’nde Belediye Başkanı olarak göreve başladı. Son olarak 2014’te seçilen Necmi Kadıoğlu, Aralık 2017’de istifa ettirilmişti. Kadıoğlu’nun istifa nedeni resmi açıklamaya göre sağlık sorunları. Ancak bu istifanın ardından gerçek nedenin bu olmadığına dair sayısız iddia ortaya atılmıştı. AKP’li belediye yönetiminin belediyenin özellikle İmar ve Yapı Kontrol biriminde birçok yolsuzluğa bulaştığı iddia edilmişti.

GÜRBÜZ ÇAPAN’LA BAŞLADI

Kadıoğlu’ndan önce SHP’den Belediye Başkanı seçilen Gürbüz Çapan da yolsuzluklarla anılıyordu. Esenyurt’un kurucu belediye başkanı Çapğan döneminde kaçak yapılar baş gösterdi.

Çapan Ailesi ve yakınları, kurdukları inşaat şirketleriyle belediyenin açtığı ihalelere girerek, rakip firmaları tehditle sindirdi, ayrıca yapılan işleri fazla göstererek aldıkları hakediş paralarını bölüştüğü iddiasıyla yargılandı. Minibüs hatlarından tutun da kurulan vakıflara para aktarılmasına kadar üzerine atılı birçok suçlama vardı.

TÜRKİYE’NİN EN KALABALIK ŞEHRİ

Çapan seçimleri kaybedince Kadıoğlu dönemi başladı. Onun döneminde Esenyurt tam bir beton şehre dönüştü. Boş arazi kalmadı, yeşil alan bırakılmadı.

Kaçak yapılar aldı başını gitti. 2000’lerin başında Büyükçekmece’ye bağlı bir semt iken 150 bin olmayan ilçe nüfusu şimdi 950 bini aştı. Türkiye’nin en kalabalık ilçesine binlerce mülteci ve kaçak da yerleşti.

İlçedeki dere yataklarına çok katlı binalar yapıldı. Yeni projelerde sığınak olarak gösterilen bodrum katları yapılaşmaya açıldı. İnşaat izni olmayan boş arazilerde gökdelenler yükseldi. Esenyurt Belediyesi’nin istediği imar değişiklikleri Kadir Topbaş yönetimindeki İBB Meclisinden sorunsuz geçti.

ATATÜRK DÜŞMANLIĞI YAPTI

Esenyurt belediye başkanı Necmi Kadıoğlu ise ilçenin sorunlarıyla uğraşmak yerine Cumhuriyet’e saldırıyordu. Kadıoğlu 2017 yılında şunları söyledi…

“10 yılda Osmanlı’yı tarumar ettiler, yıktılar. 1923’te de koskoca 650 yıllık çınara darbe yaptılar. Cumhuriyet kuruldu. İçinden ihanet edenler, ejdada hainlik edenler, olunca hayır gelmiyor. Bu milleti, millet yapan değerlere saldırmaya başladılar. Kuran’a, ezana…”

Ekranlarda dinden Kuran’dan bahsederken makam odasında kadınları nasıl “kucakladığı” basına yansıdı ancak özel ilişkisi deyip o skandalın üzerinde çok durmayalım.

Sokak ortasında kirli ilişkilerini yazan gazetecilerin vurulması sonu oldu. Normalde görevden alınması gerekirdi ancak istifa etmesi istendi. Ağlayarak istifa etti. Sonraki seçimde AKP Esenyurt’u kaybetti ancak geride betondan başka birşey kalmamıştı.

Bugün yağan yağmur sonrası oluşan dere taşması nedeniyle çok sayıda evi su bastı. Pınar Mahallesi’nde bulunan bir binanın zemin katında su baskını sonucu mahsur kalan Suriye uyruklu, 2, 3 ve 5 yaşlarındaki 3 çocuk son anda kurtarıldı. Selde 30 yaşında bir Suriyeli hayatını kaybetti. Daha büyük bir felaket son anda önlendi.

Şans eseri can kaybı fazla olmadı ancak zaten yoksul olan semt halkı iyice zora düştü.

Necmi Kadıoğlu ise nerede günlerini nasıl geçiriyor kim bilir…