Eski başsavcının ‘ihbar mektubu’ davası!

Kocaeli'de, başsavcıvekili ve savcı hakkında FETÖ ile irtibatlı olduklarına dair asılsız ihbar mektubu yazdırdığı iddiasıyla eski Kocaeli cumhuriyet başsavcısı hakkında açılan tazminat davasının görülmesine devam edildi.

Eski başsavcının ‘ihbar mektubu’ davası!

Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacı Kocaeli Başsavcıvekili Erdal Yücel ve savcı Serhat Tütüncü ile davalı emekli başsavcı Mustafa Küçük’ün avukatları katıldı.

Mahkemece, davalı Küçük hakkında başlatılan soruşturma dosyasının ne aşamada olduğuna dair Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) 2. Dairesi Disiplin Bürosuna yazılan müzekkereye cevap gelmediği kaydedildi.

Söz verilen davacı Yücel ve Tütüncü’nün avukatı Şinasi Sarı, daha önceki yazılı ve sözlü beyanlarını tekrar ettiğini belirterek, “HSK’dan beklenen dosyanın davamıza herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Davamız sübut bulmuştur. İlgili dosya beklenmeksizin davamızın kabulüne ve davalı Mustafa Küçük’ten ellişer bin lira manevi tazminatın, suç tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle tahsiline karar verilmesini talep ediyoruz.” diye konuştu.

Davalı avukatı Ertuğrul Gazi Akyıldız ise önceki beyanlarını tekrar ettiklerini belirterek, dosyadaki eksik hususların giderilmesini istedi.

Mahkeme Başkanı, HSK 2. Dairesi Disiplin Bürosundan, davalı Küçük hakkında yapılan soruşturma sonucu düzenlenen raporun beklenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

NELER OLDU?

2016 yılında üzerinde M.Ö. ve S.Y. isimler yazan mektuplarda Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Erdal Yücel ve Cumhuriyet Savcısı Serhat Tütüncü’nün FETÖ ile irtibatlı oldukları, FETÖ mensubu üst düzey kişilerle görüşme yaptıkları iddia edilmişti. Bu ihbar üzerine suçlanan iki cumhuriyet savcısı şikayette bulunmuştu. Şikayet üzerine genişletilen soruşturma kapsamında mektupları gönderenin Faruk Gün olduğu tespit edilmişti. Açılan davada Faruk Gün, 3 yıl 20 ay hapis cezası almıştı.

Aldığı ceza sonrasında tutuklanan Gün, yeniden ifade vermiş ve akrabası olan eski Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük’ü suçlamıştı. Gün, Küçük’ün isteği üzerine mektupları verdiğini öne sürmüş, devlete yardım etmek için böyle bir ey yaptığını söylemişti. Gün’ün ifadeleri üzerine eski başsavcıvekili Erdal Yücel ve Savcı Serhat Tütüncü, eski başsavcı Küçük’ten şikayetçi olmuştı. Darbe girişiminin ardından Yargıtay Cumhuriyet Savcısı olarak atanan Küçük, soruşturma devam ederken emekli olarak görevinden ayrıldı.