Eski genel başkanlardan Muharrem İnce'ye: Masayı devirme

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP’nin eski genel başkanları Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın’ın, partiden ayrılmasını engellemek için dün Muharrem İnce’yle yaptıkları görüşmede 5 öneride bulunduklarını yazdı. 

Eski genel başkanlardan Muharrem İnce'ye: Masayı devirme
Eski genel başkanlardan Muharrem İnce'ye: Masayı devirme

Abdulkadir Selvi bugün Hürriyet gazetesindeki köşesinde CHP''nin eski genel başkanları Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın’ın Muharrem İnce'yle yaptıkları görüşmenin ayrıntılarını yazdı. Selvi, Muharrem İnce’nin Ankara Yaşamkent’teki ofisinde gerçekleşen görüşmede,  eski genel başkanların “tabandan gelen tepkileri, tabanın ve partililerin sesini getirdik. Taban böyle bir dönemde CHP’nin bölünmesinin acısını yaşamak istemiyor” dediklerini aktardı.

İNCE’YE BEŞ ÖNERİ

Selvi, Hikmet Çetin ve Murat Karayalçın'ın görüşmede İnce’ye şu mesajları verdiğine dikkat çekti: 

1- Partiyle köprüleri atma. Partiyle ve genel başkanla köprüleri atacak ifadelerden kaçın. Perşembe günü yapacağın basın toplantısında partiyle ipleri koparacak beyanlarda bulunma. Tansiyonu düşür.

2- Masayı devirme. Masayı devirecek açıklamalar yapma. Masanın kurulu olması her zaman değerlendirilebilir.

3- Disipline sevk edilmeyi gerektirecek ifadelerden kaçın.

4- Genel başkanlar ve parti yönetimleri geçicidir. Cumhuriyet Halk Partisi kalıcıdır. O nedenle partiyle bağlarını koparma.

5- Geçmişin olaylarına çok takılma. Geleceğe bak. Gelecekte de senin yerinin CHP olduğunu aklından çıkarma. 

Muharrem İnce’nin eski genel başkanların önerilerini dikkatle dinlediği ve Perşembe günü yapacağı basın toplantısında Kılıçdaroğlu’nu ve CHP’yi zan altında bırakacak ifadeler kullanmayacağını ifade ettiğini yazan Selvi, İnce’nin, “Seçim gecesi yaşananları anlatacağım” dediğini aktardı. Muharrem İnce’nin görüşmede, “Önümüzdeki günlerde Türkiye’yi dolaşacağım. Gittiğim yerlerde Türkiye’nin geleceğine dair düşüncelerimi paylaşacağım” dediğini aktardı.