‘Beyaz Baretliler’in kurucusu eski istihbaratçı İstanbul’da ölü bulundu

Suriye'de faaliyet gösteren ABD destekli 'Beyaz Baretliler'in kurucusu eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier İstanbul Beyoğlu'ndaki evinin yakınlarında ölü bulundu.

‘Beyaz Baretliler’in kurucusu eski istihbaratçı İstanbul’da ölü bulundu

Olay, Karaköy Kılıç Ali Paşa Cami yanında saat 05.30 sıralarında yaşandı. Cami görevlileri, caminin yan tarafında bir kişinin yerde hareketsiz yattığını görünce durumu polis ve sağlık ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, yerde hareketsiz yatan kişinin öldüğü belirledi. Bu sırada polis ekipleri de çevrede güvenlik önlemi aldı. Cesedin yüzünde kesici alet yarası, elleri ve ayaklarının ise kırık olduğu tespit edildi.

Etrafta inceleme yapan polis ekipleri  iki katlı bir binanın camının açık olduğunu gördü. Polis, ölen kişinin camdan düşmüş olabileceğini düşünerek yukarı çıktı. Polis ekipleri kendilerine  kapıyı açan kadına sokakta ölen kişiyi tanıyıp tanımadığını sordu. Yerde elleri ve ayakları kırık olarak yatan kişinin eşi James Gustaf Edward Le Mesurier (48) olduğunu söyledi.  Ceset ilk incelemeler sonrası otopsi için İstanbul Adli Tıp Kurumu morguna götürüldü.

48 yaşındaki Le Mesurier’in ölümü, polis kayıtlarına göre ‘yüksekten düşme’ olarak geçti.

EŞİNİN İFADESİ

Le Mesurier’in 4 yıldır Türkiye’de bulunduğu belirtilirken evinin Büyükada’da olduğu ölü bulunduğu sokakta ise ofisinin yer aldığı kaydedildi. Eşinin ilk ifadesinde eğitim kurumu bulunan James Gustaf Edward Le Mesurier’in iş yoğunluğu nedeniyle bir süredir stres nedeniyle uykusuzluk yaşadığı bu nedenle de uyku ilacı kullandığını söylediği öğrenildi. İğne tedavisi için bir sağlık kuruluşuna yakın olmak amacıyla home ofis olarak da kullandıkları Karaköy’deki olayın yaşandığı adrese geldiklerini belirtti. Polise, saat 04.00 sıralarına kadar eşi ile ayakta olduklarını ifade eden kadın, birlikte uyku ilacı alıp yattıklarını söyledi.

Le Mesurier ve eşinin kaldığı 3. kattaki home ofise sadece parmak izi ile açılan kapıdan girilebildiği kaydedildi. Yapılan güvenlik kamerası incelemesinde de olay sırasında binada sadece çiftin olduğu belirlendi.

Olayla ilgili inceleme sürüyor.

BİR KADINLA TARTIŞTIĞI DUYULMUŞ

James Gustaf Edward Le Mesurier’in çalıştığı dernek çalışanlarının müşterisi olduğunu belirten sokak esnafı Fırat Bulut “Biz burada esnafız.  Sabah 09.00 gibi iş yerimize geldik. Sokak kapalıydı. Ne oldu diye araştırınca ‘akşam olaylar olmuş’. Bizim de müşterimizdi. Saat 03.00 gibi başlamış gürültüler. Sabah 05.30 gibi ceset bulunmuş. Gece tartışma sesleri duyulmuş. Bir kadınla tartışmış. Burada Suriye’den gelen kişilere eğitim veriyorlardı” dedi.

‘BEYAZ BARETLİLER’İN KURUCUSU

James Gustaf Edward Le Mesurier, Beyaz Miğferler(Baretliler) örgütünün kurucusu olarak biliniyor.

Le Mesurier’e ‘Suriye’deki sivil savunma hizmetleri ve Suriyeli sivillerin korunmasına yaptığı katkılar nedeniyle’ 2016 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından şövalyelik unvanı verilmişti.

Batı’nın Suriye hükümetinin saldırılarından sivilleri kurtarmaya çalışan bir yardım örgütü olarak gösterdiği ve ABD tarafından desteklendiği bilinen Beyaz Miğferler, Rusya, İran ve Suriye tarafından dezenformasyonla suçlanıyor.

BEYAZ BARETLİLER KİM?

Beyaz Baretliler ya da miğferliler, Suriye’de insani yardım adı altında radikal dinci terör örgütlerini destekleyen ve kimyasal provokasyonları tertipleyen örgüt. “Suriye Ordusu kimyasal kullandı” yalanını yaymak için daha önce pek çok kez sahte videolar çeken ve bu çekim sahneleri defalarca ortaya çıkan Beyaz Baretliler, ABD’nin bölgeye müdahalesi için kullandığı bir araç.

Örgütün kurucusu ve başkanı James Le Mesurier, sosyal medya hesabından PKK’yı destekleyen çok sayıda mesajı beğenmişti.