Eski MİT’çiden Fetullah Gülen’e Başbuğ ve Kozinoğlu mektupları… ‘Eğer MİT müsteşarı olursa…’

Eski MİT'çi Enver Altaylı'nın eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve cezaevinde yaşamını yitiren MİT görevlisi Kaşif Kozinoğlu ile ilgili Fetullah Gülen'e yazdığı mektupları ortaya çıktı. Altaylı mektuplarında, Başbuğ için 'Zatı alinize ve yapılan hizmetlere bakışı son derece menfidir' ifadelerini kullanırken, Kozinoğlu'nu da Orta Asya'da FETÖ okullarını kapattığı için hedef alıyor.

Eski MİT’çiden Fetullah Gülen’e Başbuğ ve Kozinoğlu mektupları… ‘Eğer MİT müsteşarı olursa…’

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, eski MİT’çi Mehmet Barıner’i yurt dışına kaçırmaya teşebbüs ettiği gerekçesiyle tutuklanan eski MİT mensubu Enver Altaylı hakkında hazırladığı iddianamede çarpıcı bilgiler yer aldı. Altaylı’nın bilgisayarından Fetullah Gülen’e hitaben yazılmış mektup çıktı.

Altaylı, 2008 tarihli mektubunda “Muhterem Efendim” dediği Gülen’e, Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olmasına ilişkin bilgi veriyor ve “Yeni Genelkurmay Başkanı’nın zatı alinize ve yapılan hizmetlere bakışı son derece menfidir (olumsuz). Görev başlar başlamaz, bana bir dostumun sayılarının 7 olduğunu söylediği bazı generalleri yakın takip ve dinlemeye alınmaları konusunda verdiği talimat son derece üzücüdür.7 generalin izlemeye alınmalarının gerekçesi zatı alilerinize taraftar oldukları iddiasıdır” ifadesini kullanıyor.

KOZİNOĞLU KAPATTIRDI

Sözcü’den Asuman Aranca’nın haberine göre, Altaylı bir başka mektubunda ise kumpas davasında tutuklanan ve cezaevinde şüpheli biçimde hayatını kaybeden eski MİT’çi Kaşif Kozinoğlu’na yönelik hedef gösteren ifadeler kullanıyor. Altaylı, “Şenkal Atasagun’un Özbekistan görevlisi olarak çalışan Kaşif Kozinoğlu, terfi ettirilmiş ve merkezi Taşkent’deki Orta Asya İstihbaratının başına getirilmiştir. Okulların kapatılma sürecinde en büyük ihanet payı, adı geçen bu şahsa aittir” diyor.

Sır MİT’çinin şüphe dolu ölümü… Kozinoğlu dosyası ne zaman açılacak?

‘BU BİR FELAKET OLUR’

Yeni Şafak’tan Osman Özgan’ın haberine göre ise Aytaylı, MİT içerisinde de FETÖ iltisaklı 20 personelin izlemeye alınmasıyla ilgili elebaşı Gülen’e mektupta bilgi veriyor. “Zatı alilerinizin taraftarı oldukları iddia ve gerekçesi ile 20 MİT görevlisi son derece sıkı bir takibe alınmışlardır” diyen Altaylı, “Başbakan, müsteşar nezdinde teşebbüste bulunarak, Kaşif Kozinoğlu’nun etkisiz hale getirilmesini ve bu 20 görevli hakkındaki izlemenin durdurulmasını temin edebilir. Ancak Başbakan’ın böyle bir inisiyatif kullanacağı kanaatinde değilim” ifadelerini kullanıyor. Başka bir mektupta ise Kozinoğlu’nun MİT müsteşarı olmaya çalıştığını iddia ettiği eden Altaylı, “Eğer böyle bir şey olursa, Allah memleketi, devleti, Fethullah Hoca Efendiyi, cemaatin önde gelenlerini korusun. Bu bir felaket olur” diyor.

Kozinoğlu gerçeğini öğrenmek için 3 özel bölüm…

35 YIL İSTENDİ

Eski MİT Mensubu Enver Altaylı ve damadı Metin Can Yılmaz, darbe girişimi sonrasında FETÖ’den ihraç edilen eski MİT mensubu Mehmet Barıner’i, yurt dışına kaçırmaya çalıştıkları iddiasıyla Ağustos 2017’de FETÖ’den tutuklanmıştı.

İddianamede Altaylı’ya “casusluk ve örgüt yöneticiliği” suçundan 35 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, emekli olduktan sonra FETÖ’nün kumpas davasında tutuklandı. Ergenekon davasında müebbet hapse mahkum edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin 26. Genelkurmay Başkanı Başbuğ, 26 ay cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Ergenekon kumpası deşifre olunca Başbuğ hakkındaki dava düştü.

MİT Orta Asya Başmüşaviri iken FETÖ’nün Odatv kumpasıyla hedef alınarak tutuklanan Kaşif Kozinoğlu ise 13 Kasım 2011 tarihinde Silivri Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.