Eski rektör mal varlığını satılığa çıkardı

Pamukkale Üniversitesi’nde eşine yaptığı kıyaklar nedeniyle Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararıyla görevden alınan eski rektör Hüseyin Bağ'ın, rektörlük döneminde edindiği malları satılığa çıkardığı ortaya çıktı.

Eski rektör mal varlığını satılığa çıkardı
Eski rektör mal varlığını satılığa çıkardı

Pamukkale Üniversitesi eski rektörü Hüseyin Bağ'ın rektörlük döneminde edindikleri ve eşi adına tapulu Denizli ili Tavas ilçesi Pınarlık mahallesi 771 parselde bulunan 9.874 m2’lik taşınmanızı satılığa çıkardığı iddia edildi. Denizli Ekspres'te yer alan habere göre şu anda taşınmazın önünde “Sahibinden Satılık” tabelası bulunuyor. 

Numarayı arayanların eski rektör Hüseyin Bağ’la görüştüğü ve taşınmaz için peşin 1 milyon 250 bin TL istediği aktarıldı.

Bağ'ın beton duvarla çevrelediği yaklaşık 10 dönüm olan taşınmazın içerisine ultra lüks havuzlu bir villa yaptırmak istediği fakat rektörlük görevinden alınması üzerine bu plandan vazgeçildiği de iddialar arasında.

Haberde eski rektör Bağ’ın, rektörlük döneminde edindiği 5 adet lüks aracını da sattığı iddia edildi. Bu araçlar arasında SUV tarzı araçlar da bulunduğu, bu araçlardan birini aile büyükleri üzerinden aldığı “Engelli Aracı (ÖTV ve MTV indirimli) olduğu hatta bu araç için Pamukkale Üniversitesi hastanesinden engelli raporu alındığı iddialar arasında.

Haberde Bağ ailesine ait malvarlığı konusunda aşağıdaki bilgiler paylaşıldı...

Hüseyin Bağ adına kayıtlı:

Tavas Karahisar’da 4 Tarla, Bağbaşı’nda 1 Daire, Yalova Termalde 1 Daire, Ford Transit ve 2012 model Renault marka araçlar.

Eşi adına kayıtlı:

Tavas Karahisar’da Tarla, Tavas Pınarlık’da Tarla (Haber konusu Sahibinden Satılık Arazi), Pamukkale Zeytinköy’de Daire, Merkezefendi Karahasanlı’daiki Residance (Evora Konutları), Muğla Kıyıkışlacık’da Daire, 2016 model Audi V8 silindir ve 2020 model Hyundai Hatchback araçlar.

Oğulları adına kayıtlı:

Renault marka 2020 model araç.

BAĞ'IN REKTÖRLÜK DEÖNEMİNDE 16 MİLYONLUK SERVETİN SAHİBİ OLDUĞU İDDİASI

Haberde yukarıda adı geçen mal varlıklarından sadece Bağbaşı’ndaki daire rektörlük öncesinde edinildiği aktarıldı. Diğerleri ise 2017-2020 yılları içinde edinilmiştir. Toplam değerlerinin ise 14-16 milyon TL arasında olduğu tahmin edilmektedir.

 Bağ’ın rektörlük döneminde edindiği malları satıyor olması “Mal mı kaçırıyor?” sorusunu akıllara getirdi.

EŞİNE İŞ KENDİNE EK MAAŞ AYARLAMIŞTI

Pamukkale Üniversitesi’nin eski rektörü Hüseyin Bağ’ın kendisine ekstra maaş ödemesi sağladığı ortaya çıkmıştı. Üniversitenin yüzde 73 ortak olduğu Pamukkale Teknokent Yönetici Şirket’e kendisini genel müdür olarak atayan Bağ, bu sayede aylık 11 bin lira ek kazanç sağladı. Ayrıca üniversitede bir öğretim üyesi de genel müdür yardımcısı yapıldı ve ona da aylık 9 bin lira ekstra maaş bağlandı.

Bağ’ın kendine bağladığı ek maaş Sayıştay raporlarına da yansıdı. Üniversiteye ilişkin hazırlanan 2019 yılı denetim raporunda bu duruma yer verildi. Yapılan bu uygulamanın 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na aykırı olduğu ifade edildi. Bu kanuna göre rektörün ve öğretim üyesinin kazandığı bu paranın usulsüz olduğu dile getirilmişti.

Hüseyin Bağ, ilk önce eşi Derya Bağ’ı enstitüde sekreter yapmıştı. Tepkiler üzerine bu görevden alınan Derya Bağ için Hüseyin Bağ daha sonra adrese teslim ilan açmıştı. Olayın ardından YÖK Denetleme Kurulu ilk olarak Hüseyin Bağ hakkında soruşturma açarak görevden uzaklaştırmıştı. Daha sonra ise Bağ’ın rektörlük görevi sonlandırılmıştı.