Esnaf isyan etti: Korsan taşımacılığa asla geçit verilmemeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken pandeminin yurttaşları toplu taşıma alternatiflerine ittiğini, korsan taşımacılığın şoför esnafının en önemli sorunu olduğunu belirtti. Palandöken ‘Korsan taşımacılığa asla geçit verilmemeli’ dedi.

Esnaf isyan etti: Korsan taşımacılığa asla geçit verilmemeli

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken şoför esnafının kazancını düşüren en önemli sorunlardan birinin korsan taşımacılık olduğunu vurguladı.

Palandöken, 'Bu pandemi döneminde izinsiz ve belgesiz yolcu taşımacılığı yapanlar, vergisini veren, ruhsatlı, alın teri ile çalışan şoför esnafımızın en önemli sorunlarından biri. Son dönemde pandemi ile birlikte yeniden artış gösteren korsan yolcu taşımacılığında özel araç sahipleri apartman ve sitelere broşürler dağıtarak dolmuşçu, taksici ve halk otobüsçü esnafımızın kazançlarına göz dikiyorlar. Özellikle şehirci korsan yolcu taşımacılığında büyük artış yaşandı. Denetimler artırılarak korsan taşımacılığa geçit verilmemeli' dedi.

“YURT İÇİNDE KORSAN TAŞIMACI ÇOK”

Denetimlerin artırılarak korsan taşımacılığın bitirilmesi gerektiğini ifade eden Palandöken, 'Şehir içinde korsan olarak çalışarak haksız kazanç elde eden ve vergisiz kazanca karşı mutlaka denetimler artırılmalıdır. Belgesiz ve izinsiz şekilde yolcu taşıyarak şoför esnafının ekmeğine göz diken çok fazla korsan taşımacı var. Kimisi servisçilik, kimisi de taksicilik yaparak, kayıtlı ve vergisini veren ve son dönemde oldukça çok şartlarda ayakta durmaya çalışan esnafımızın ekmeğini bölüyor. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde pandemi döneminde korsan taşımacılıkta yaşanan bu artışın önüne geçilmelidir' diye konuştu.

“ZOR BİR SÜREÇTEN GEÇEN ŞOFÖR ESNAFIMIZ KORUNMALIDIR”

Bendevi Palandöken, 'Son dönemde Pandemi nedeniyle toplu taşıma ile işe gitmek istemeyenler özel şahıslara ait araçlara belirli miktarlarda ücret ödeyerek işlerine gidip geliyorlar. Öyle ki toplu taşıma ile değil de özel araçları ile işe gidip gelenler ve aynı iş yerinde çalışanlar araç sahibine gidiş geliş için beli bir ücret ödeyerek araçlar ile seyahat ediyor. Bir kesim de var ki taksi metresiz olarak bir taksi gibi çalışıyorlar. Apartman ve sitelerin posta kutularına broşürler dağıtarak müşteri topluyorlar. Taşımacı esnafımız bu haksız rekabete karşı korunmalı. Bunun için ise denetimlerin artırılarak vergisiz haksız kazanç elde edenlerin önü mutlaka kesilmeli' şeklinde konuştu.