Esper: Petrol alanlarını YPG’ye açtık

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’deki petrol sahalarını koruma kararının, söz konusu sahalara terör örgütü YPG/PKK'nın oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) erişim sağlaması için alındığını söyledi.

Esper: Petrol alanlarını YPG’ye açtık

ABD Savunma Bakanı Esper, Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds ile imzalanan ikili anlaşma sonrası Pentagon’da düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin Suriye’deki petrol sahalarını koruma kararına ilişkin açıklamalar yaptı. Söz konusu kararın bir askeri görev olarak verilip verilmediği ve bunun Rusya ve Suriye’yle herhangi bir çatışmaya girmeden nasıl sağlanacağı sorusuna Esper, şu yanıtı verdi: “Buradaki görev, daha önce de söylediğim ve komutana aktardığım gibi, petrol sahalarına IŞİD ve diğer aktörlerin erişimini keserek, SDG’nin söz konusu sahalara girişini sürdürmek, çünkü bu kaynaklar oldukça önemli ve bu erişimle SDG’nin bölgenin ihtiyacı olan görevini yapması gerekiyor.”

Trump’ın söz konusu sahaların ‘alınması’ gerektiği ifadesine dikkat çekilerek, bu kararın yeni bir görev olup olmadığı sorusuna da Esper, “Ben bunu, petrol sahalarının IŞİD erişimine kapatılarak güven altına alınması olarak yorumluyorum” cevabını verdi.

YPG’YE PETROL GÖREVİ

ABD Başkanı Donald Trump, geçen gafta sosyal medya hesabından Suriye ile ilgili yaptığı paylaşımda, “Dün konuşmamda bahsettiğim petrol yatakları, ABD, Kürtlerin (YPG/PKK) yardımıyla ele geçirene kadar IŞİD’in elindeydi. Yeniden yapılandırılmış bir IŞİD’in bu alanlara sahip olmasına asla izin vermeyeceğiz” demişti.

Trump, YPG’li “Mazlum Kobani ile konuşma yaptığını ve iki tarafın da yapılanlardan dolayı birbirine minnettar olduğunu söyledi. Trump, ”General Mazlum ile konuşmamdan büyük keyif aldım. O, yaptıklarımızdan dolayı bizi takdir etti, ben de Kürtlerin yaptıklarını takdir ettim. Belki de Kürtlerin petrol bölgelerine yönelme zamanı gelmiştir” şeklinde konuştu.