Etek boyu ölçen hakim hakkında karar

Yargıtay 4. Ceza Dairesi, 2019'da katıldığı duruşmada avukat Tuğçe Çetin'in etek boyunun olması gerekenden kısa olduğunu iddia ederek tutanak tutup, etek boyunun fotoğrafının çekilmesini isteyen hâkim Mehmet Yoylu hakkında kararını verdi.

Etek boyu ölçen hakim hakkında karar
Etek boyu ölçen hakim hakkında karar

Daire, davranışı hakaret olarak değerlendirerek, Yoylu'nun 1 yıl 1 ay 18 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Sabah gazetesinden Mevlüt Hasgül'ün haberine göre, daire ayrıca hakim Mehmet Yoylu'nun aynı gün içerisinde başka bir avukata açıkça hakaret etmesi nedeniyle de 1 yıl 1 ay 18 gün hapis cezası verdi.

Eylemleri bir bütün olarak "hakaret" kabul eden daire, Yoylu'ya toplamda 2 yıl 3 ay 6 gün hapis cezası verilmesine hükmetti. Yoylu, 5 yıl içerisinde herhangi bir suç işlemezse cezaları düşecek.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Anadolu 2. İş Mahkemesi Hakim Mehmet Yoylu, iki yıl önce bir duruşma sırasında avukat Tuğçe Çetin'in etek boyunun kısa olduğunu iddia edip tutanak tutmuş ve fotoğrafının çekilmesini istemişti. 

Hakim Yoylu, avukat Çetin'in eteğinin olması gerekenden 15 santimetre kısa olduğunu iddia etmişti. Aynı gün başka bir duruşmada erkek avukata da "Er kişiye küpe takmak yakışmaz" demişti.

Olay sonrası Hakimler ve Savcılar Kurulu'nca (HSK) görevden uzaklaştırılan hakim Mehmet Yoylu, 5 ay sonra yeniden göreve dönmüştü.