Ethem Sancak BMC'deki hisselerini kime devrediyor?

ABD'li haber ajansı Bloomberg'den BMC ile ilgili dikkat çeken bir iddia yer aldı. Söz konusu habere göre, Tosyalı Holding, Ethem Sancak ile BMC'nin yüzde 25 hissesini almak için görüşüyor.

Ethem Sancak BMC'deki hisselerini kime devrediyor?
Ethem Sancak BMC'deki hisselerini kime devrediyor?

Tosyalı Holding, BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ortak oluyor. Bloomberg Haber Ajansı, çelik üreticisi Tosyalı Holding'in, BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin yüzde 25'ini kontrol eden işadamı Ethem Sancak ile hisseleri satın almak için masaya oturduğunu yazdı. Kamyon ve zırhlı araç üreticisi BMC'nin hisselerinin yarısı Katar'a ait.

Haberle ilgili olarak Tosyalı ve Sancak Bloomberg'in yorum talebini reddetti.

Açılımı “British Motor Company” BMC, 1964 yılında kuruldu. Türkiye’nin en büyük ticari ve askeri araç üreticilerinden biri olan BMC, Çukurova Holding ’in Interbank’tan kaynaklanan borçları nedeniyle Mayıs 2013’te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) geçti. 30 Nisan 2014'te Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yapılan tartışmalı ihalede tek katılımcı Ethem Sancak'a ait olan "Es Mali Yatırım" tarafından 751 milyon TL ye satın alınmıştı. (Başlangıçta muhammen bedel 935 milyon TL idi.)

Sancak, tamamını 200 milyon dolara satın aldığı BMC'nin yüzde 75'ini 400 milyon dolara Talip Öztürk ile Katar Ordusu'na satmıştı.

Katar Silahlı Kuvvetler Sanayi Komitesi, BMC'yi kontrol eden özel amaçlı araç Es Mali Yatırım'ın yüzde 49.9'una sahip. Öztürk ailesi de kalan yüzde 25.1 hisseyi elinde bulunduruyor. 

Sancak ve Katarlıların eline geçen Tank Palet Fabrikası'nın ihalesine göre BMC/Katar ortaklığı TSK'ya 250 Altay tankı üretecek, ilk teslimat ihaleden (2018) 18 ay sonra yapılacaktı. Ancak ortada bir tank henüz yok.

Tosyalı Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı Eylül 2018'de Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmıştı. Tosyalı Holding bünyesinde 15 iştirak, 20'yi aşkın tesis bulunuyor. İnternet sitesine göre şirket 3 farklı kıtada üretim yapıyor. 10 bin çalışanı bulunuyor.