Ethem Sancak’tan Tank Palet Fabrikası savunması: Katarlıların alakası yok

Tank Palet Fabrikası'nın işletmesini değerinin çok altında bir fiyata alarak Katarlılarla ortaklı kuran Ethem Sancak gelen eleştirilere yanıt verdi.

Ethem Sancak’tan Tank Palet Fabrikası savunması: Katarlıların alakası yok

Sakarya’daki tank palet fabrikasının kamuya açık ihale yapılmadan hükümete yakın işadamı Ethem Sancak’ın BMC firmasına 25 yıllığına devredilmesi üzerine tartışmalar sürüyor. Türkiye’nin milli projelerinin gerçekleştiği fabrikanın değerinin çok altında bir fiyata iktidara yakın bir isme verilmesi ve Katarlıların buna ortak yapılması siyasetin ana gündemlerinden birisi.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, Habertürk’te gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Sancak, TMSF’nin BMC’nin ihalesi için üç kez ihaleye çıktığını; ancak ihaleye kimsenin katılmadığını iddia etti. Son ihalede, ihale fiyatını kendi rızasıyla artırarak aldığını söyleyen Sancak, devletin verdiği süper teşvikten Koç grubunun da yararlandığını anlattı. Sancak, tank palet fabrikasıyla ilgili iddiaları kabul etmedi.

Sancak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘one minute’ dediği için yanında olduğunu, S-400’lerden vazgeçerse karşısında olacağını söyledi.

Sancak ayrıca gündemin sıcak konularından olan Doğa Koleji’nin kendi grubunun satın alıp, almayacağı yönündeki iddialarla ilgili olarak şöyle konuştu: Doğa Koleji’yle hiçbir ilgimiz yok. Ben zaten eğitim işleriyle ilgilenmiyorum. Mektebim benim kardeşlerim. Onlar da ortaklarının borçlarını ödüyorlar. Mektebim’in Doğa’yla uğraşacak ne hali ne zamanı var.

Sancak’ın sorulara verdiği yanıtlardan öne çıkan başlıklar şöyle:

Net bir şekilde altını çizerek konuya cevap vereyim, Katarlıların doğrudan veya dolaylı tank palet olayıyla ilgileri yok. Katarlıların işe karıştırmaları BMC ile olan ortaklıklarından dolayı. BMC’yi ben savunma sanayine aktör olarak hazırlamak üzere satın aldıktan sonra uzun ve orta vadeli plan yaptım. Bu şirketi önümüzdeki dönem savunma sanayimizin stratejik bir kurumu haline getirmek hedefimdi. Bunun için güçlü bir finansman gerekiyordu. Önce ülke içerisinden kendime ortaklar aradım. Türkiye’nin saygın, popüler 5 iş adamına gittim. Onlar bu iş için maceraya soyunduğumu söyleyerek reddettiler. Kardeşlerim bile ‘sen maceraya giriyorsun, biz sana ortak olmuyoruz, önüne koyduğun hedef çok büyük’ dediler. O sırada uluslararası piyasada dolaylı teklifler almaya başladım… Katarlı askeri ateşe geldi. Onunla konşutuk, ‘Ülke olarak sizinle stratejik ittifaka girdik, ülkeniz küçük ama cesur yürekli bir emir var başınızda. Geçmişte de Osmanlı ile müttefik kaldınız, bu işi sizinle yapalım. Allah size para vermiş, bizde de kaliteli insan var. Gelin bu millet, bu ümmet için böyle bir iş yapalım’. Çok sıcak karşıladılar.

TAYYİP BEY’E GİTTİM KATAR EMİRİYLE GÖRÜŞMESİNİ İSTEDİM

Bunun üzerine Katarlı ateşeye ‘bu işi hızlandıralım’ dedim. Dedi ki ‘Bizde de bürokrasi var, emire gidinceye kadar süre alır’. Bunun üzerine Tayyip Bey’e gittim, ‘Katar bürokrasisiyle işi kotardık, siz söylerseniz emire söylerseniz daha hızlı olur’ dedim. Ben kendime güveniyordum, bir zamanlar Türkiye’nin en büyük sağlık sektörü aktörüydüm. 17 ülkede iş yapıyordum. Bir biçimde bu finansmanı temin edeceğim için kendime güvendiğim için bu yükün altına girdim. Rahmetli Özal’ın başlattığı bir süreçtir bu. İhaleyi kazandıktan sonra size bir süre veriyorlar. Param olmazsa o ihaleye niye gireyim ki? Onun altyapısını oluşturmasam. Ben 2 milyar dolara sattım Hedef’i. Yüzde 50’si benimdi. Bizim ailede bunun on katı para vardı. Biz güneydoğulu bir aileyiz. Aynı zamanda lideriyim. Benim kardeşim ortak olmasalar da benim bir emrim üzerine paralarını bana tahsis ederler.

‘AKP DÖNEMİNDE YOKSULLAŞMIŞ’

Arşivlere bakabilirsiniz. 1980 darbesiyle birlikte, o güne kadar siyasetin içindeydim. Aydınlık Gazetesi kurucusu TİP’in Genel Başkan Yardımcısıyım. Ondan sonra ben iş dünyasına girdim. 20 yıl içerisinde herkes para kaybetmiş, benim sahibi olduğum Hedef Ecza kurumlar vergisinde ilk 10’daydım, çalışan insan sayısı 25 bin kişiydi, Mısır’ın, Cezayer’in, Fas’ın en büyük aktörüydüm. Benim Tayyip Erdoğan’la hiçbir alakam yoktu, hatta karşısındaydım. Sosyal demokrat iklimde yaşayan bir insandım. Ben Tayyip Erdoğan’la Siirt’te tanıştım. Ben Türkiye’nin en zenginlerinin ilk 50’sinin içindeyken şu anda ilk 500’e almıyorlar benim. Ben AK Parti döneminde yoksullaşan bir iş adamıyım. Ben medyayı aldığım zaman Kemal Bey, meclis kürsüsünden ‘Havuz medyası’ dedi. Kemal Bey’e dedim ki, ‘sen hesap uzmanısın, tek bir kuruş bulursan’ dedim. Ben kimsenin çantacılığını yapmadım. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Doğu Perinçek, Erdal Bey’le, Aydın Güven Gürkan’la politika yaptım. Hiçbir ismin borazanı olmadım. Ben bu kafayı omzumda taşıdım.

‘MARKS’TAN İSLAMİYETİ ÖĞRENDİM’

Değişmezseniz arkaik kalırsınız. Siirt seçimlerinden sonra Tayyip Erdoğan’ın halka yalan söylemediğini, onurlu bir milli duruşu olduğunu gördüm. Ben ileriyi gören adam. Ben Amerikan bayrağını sallayan solcu olmak istemedim, onun için de Tayyip Erdoğan’ı seçtim. Tayyip Erdoğan Amerika’yla kavga etmeseydi, karşısında olurdum. O bu bayrağı salladıkça onun neferi olmak benim için onurdur. Tayyip Erdoğan yarın S-400’lerden vazgeçtim derse beni karşısında bulur. Çinler bana sordu, ‘Niye Marx’ı bıraktın’ dediler. Ben de ‘Marks’tan öğrendim İslamiyeti’ dedim.

‘3,5 MİLYAR EURO VERDİK İHALE BİZDE KALDI’

Fabrikaya 300 milyon dolar yatırım yaptık. Şu anda Avrupa’nın en modern otomotiv fabrikası, robotlarla yönetiliyor. Şu anda Türkiye’nin en ileri teknolojisini kullanıyor. BMC ihalesinde niye tektik? TMSF bir tarih ilan etti. O süre geldi benden başka müracaat eden olmadı. İptal edildi. Üçüncü uzatmadan sonra kimse girmeyince. 750’de de üç kere kimse girmedi. Ben girdim. 7 milyar Euro ile başladı ihale biz en son teklifi 3,5 milyar Euro verdik ve bizde kaldı. Protipi yapan şirketin ön hakkı vardı. Koç inmedi. Koç’un ön hakkı vardı. ‘7’den aşağı inemem, beni kurtarmıyor’ dedi. Protip geliştirilirken 3 yıl boyunca KOÇ Arifiye’yi kullandı. Bakanlık 3 yıl boyunca onların kullanımına vermişti. İhaleyi 3 şirketten hangisi alsa devlet Arifiye’nin imkanlarından yararlandıracaktı. Mehmet Karaaslan Altay tankının proje sorumlusu. Onlar Altay’ı alamayınca istifa ettiler, Koç onları işten çıkardı. Şimdi bizde çalışıyorlar.

Tayyip Erdoğan diyor ki, ‘tank paleti 3 yıl Koç’un kullanımına açtık’. Niye bir şey söylemedi. Ben yeri gelince Koç’un propagandasını yapıyorum, aracını kullanıyorum. Benim için bir girişimci olarak Koç’la Ethem Sancak arasında hiçbir fark yok. Arifiye’deki tesis bir tank tesisi değildi. Orada tankın paleti, optik sistemleri, obüs sistemleri yapılıyor. Tanklar bozulduğu zaman motorunu vs. orada yapılıyor. Tankı sökmek, yeniden takmak. Bir Kayseri’de ana bakım var bir de burası var. Karasu’nun yapımı 4 yıl sürecek. TSK’dan ‘bize acil tank lazım’ talebi geldi. Biz kendi fabrikamızı yapıp, teslim edecektik. Acil ihtiyaçlar gelince Arifiye’den yararlanmak gündeme geldi. Devralmadık, kiraladık. Şu anda yönetim oraya Savunma Bakanlığı’nın izni olmadan dişi sivrisinek bile giremez. Bizim insanlarımız bile oradaki denetimden sonra giriyorlar.

‘YÖNETİM KURULUMUZDA SADECE 1 KATARLI VAR

Bizim Savunma Bakanlığı’nla yaptığımız mukavelede işbirliğinde eşit taraf olurduk, burada ise tamamen Savunma Bakanlığı’nın denetimi var. Onun denetiminde işimizi yapıyoruz, iş bittikten sonra genişletilmiş bir tank fabrikasını sahibine, devlete iade ediyoruz. Bizim orada çalıştırdığımız insanlardan sorumlu eş müdür atadık, o da bir önce fabrika komutanı. Şimdi bizim bu beraberlikte bizim tarafı temsilen Savunma Bakanı BMC’yi kabul etmedi. Biz BMC Defans diye şirket kurduk, bu şirkette yetkili ben ve Türk ortağım var. BMC içinde finansal ortak olarak bir tane Katarlı var. Üç yönetim kurulu üyemiz var, 1 tane Katarlı var. Finansal durumu izlemeye geliyorlar. 300 milyon dolar sermaye koydular. Ayrıca 1 milyar dolar da uzun vadeli kredi açtı Katar bankaları bize. Parasal olarak risk onların sırtında. BMC’ye azınlık ortak olarak paralarının akıbetini takip ve izlemek üzere bir temsilci bırakıyorlar. 3 aydır toplanıyorzu. Bütçenin neresinde olduğunu kararlaştırıyoruz, önümüzdeki planı koyuyoruz, oyluyoruz. Oylamada zaten çoğunluk bizim.

 SENDİKAYI SUÇLADI

Harb-İş kim tarafından provoke edildiğini biliyorum. Miting yapmaya karar verdiklerinde Türk-İş Başkanı’na gittim. Benim eski dostum. Dedim ki ‘Ergun başkanlık yapıyorsun mitinge, senden ricam ben de o mitingte konuşayım’. Beni götüremediler. Ben şöyle bir patronum, girişimciyim. Ben BMC’yi aldığımda dökülmüştü, sendikanın verdiği 10 günlük maaşla geçiniyordu. Her hafta nümayış yapmak için Çukurova’nın önüne geliyorlardı. Ben aldığım zaman ‘Bakın burayı ayağa kaldıracağız’. Türk Metal bana geldi ’emek ödülü’ verdi. MES’in sözleşmesinin yüzde 20’sinin fazlasını verdim. 1500 olan çalışan sayısı yan şirketleriyle 6 bine çıktı. Arifiye’nin işçilerin hiçbirisinin haklarına halel gelmedi.

CHP’Lİ KOÇ: YOK OLMUŞ DEDİKLERİ BÖYLE BİR FABRİKA

Habertürk canlı yayınına bağlanan CHP Grup Başkanvekili Engin Koç şöyle konuştu:

CHP ile ilgili tek taraflı konuşuyor, ağır sözler söylüyor. Tank paletle ilgili bu süreci doğru anlatmıyor. Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu tank paletle ilgili gizli ve açık atılan her türlü adımı takip ediyor. Fabrikası değişse bile fonksiyonu değişmemiştir. Ordumuzun tankları, bakımı, tamiri yapılır. Deneme sürüş pisti var. Stratejik öneminin yanısıra çok da verimli çalışan fabrika. Milli Prodoktivite Merkezi’nin ödülüne sahip bu fabrika. Bu yok olmuş dedikleri fabrika böyle bir fabrika. Bugünkü değeri 20 milyar dolar. Türkiye’de bu altyapıda böyle bir tesisi yok. ABD’deki muadillerine bakmanız gerekir. Tank fabrikalarının en düşük piyasa değeri 19 milyar dolardan başlıyor. 50 milyon değer imalat hatlarının tezgahı demektir. Esas mesele ordumuzun fabrikası, hani diyorlar ya bilgileri alınmayacak. 13 tane Katar Ordusu’na ait yönetim kurulu üyesi vardır. Yüzde 49,9’u Katar Ordusu’na ait. Fırtına obüslerini Türkiye Suriye sınırında tanıdı. Oradaki fabrikanın paralarını Milli Savunma Bakanı Asfat A.Ş. ödüyor diyor. Ethem Sancak da diyor ki, ‘ben ödüyorum’ diyor.

‘HODRİ MEYDAN SAYIN VEKİL’

Bu sözler üzerine Ethem Sancak da şu karşılığı verdi:

“Halkı yanlış yönlendirmeyin BMC’nin toplam yönetim kurulu üyesi 10. 13 Katarlıyı nereden çıkartıyorsunuz? Ya hesap bilmiyorsunuz ya da incelemeden konuşuyorsunuz. Yarın gelin sizinle Arifiye’ye gidelim size göstereyim. Ayrıca iddia ettiğiniz seviyede bir kurum ise o devletin savunma sanayi şirketi. Şirketi alıp bir yere götürmek istemiyoruz. Benimle polemik yapmak istiyorsanız 10 gün sonra buraya gelin hodri meydan. Siyasi kimliğimle sizinle polemik yapayım. Burada kuru kuraya bunları söylemek olmaz. Meclis’te muhatabınızla konuşun bunları. Biz burada medyayı bilgilendirmek için toplantık. 10 gün sonra gelin bu polemiği sizinle de konuşalım. “