Evden çalışmaya devam edenlere öneriler

Salgın ile birlikte yaygınlaşan 'Evden Çalışma' modeline çoğu çalışan dahil olmak zorunda kaldı. Kovid-19 pandemisi nedeniyle evden çalışmaya daha uzun bir süre devam edeceklerin bu yeni düzene uyum sağlayabilmesi için önerileri listeledik...

Evden çalışmaya devam edenlere öneriler

Pandemi birçok insanın uzaktan çalışmasına neden olduğunda, değişim başlangıçta geçici görünüyordu. Ancak bazıları için uzaktan çalışma artık uzun vadeli bir durum haline geldi. Kovid-19 pandemisi süresince evden ve serbest zamanlı çalışanların bir kısmı ofislere, iş yerlerine dönerken evden çalışma modeline devam edenlerin sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Eylül ayında kısıtlamaların tekrar hayatımıza dahil olacağı iddiaları söz konusu.

Evden çalışma modeli kimileri için bir avantajken sürenin uzaması ile bu süreç zorlaşabilmekte. Bu modele mental olarak hazırlıklı olmak sürece sancısız bir şekilde ayak uydurmanıza fayda sağlayabilir.

13 Things Mentally Strong People Don't Do - Amy Morin, LCSW

Psikoterapist ve çok satan kitapların yazarı Amy Morin, yeni düzene alışmak için altı önerisini Business Insider’a anlattı.

SAĞLIKLI BİR ÇALIŞMA ALANI YARATIN 

Pijamalarla yatağınızdan çalışmak başta eğlenceli gibi gelebilir. Ancak birkaç hafta sonra her yerinizin ağrımaya başladığı bir gerçek.

Uzun süreli evden çalışma düzeninin işlemesi için sağlıklı bir çalışma alanı şart. Bu bazıları için evin köşesinde, gürültü önleyici kulaklıklarla çalışmak anlamına gelebilir, bazılarınınsa doğal ışık alan bir alana ihtiyacı olabilir.

Düzgün bir postürü koruyabileceğiniz bir oturma alanı yaratın. Uyanık olduğunuz saatlerin çoğunu çalışarak geçireceğiniz düşünülürse bunu sağlıklı şekilde yapmanız önemli.

EV VE İŞ YAŞAMINIZI DENGELEYİN 

‘İşsiz‘ olduğunuzu düşünen anneanneniz gün içinde sizi rahatça arayıp sohbet etmek isteyebilir veya gece televizyon izlerken kendinizi iş mail’lerine cevap yazarken bulabilirsiniz…

Artık aynı çatı altında sürdürüldüğü için mesai ile ev işleri arasında dengeyi bulmak eskisinden de önemli.

İş saatlerinde özel telefon konuşması yapmayarak daha verimli çalışabilirsiniz. Aynı şekilde akşam saatlerinde size işi hatırlatan laptop’ınızı ya da raporları gözle görülmeyen bir yere kaldırabilirsiniz.

İşinizle ilgili bir şeyler yazarken bir yandan da çamaşır makinesini çalıştırmak gibi iki dünya arasında küçük geçişler yapmakta sakınca olmadığını aklınızda tutarak sizin için en iyi dengeyi bulun.

DUYGUSAL DURUMUNUZU DİKKATE ALIN 

Dünya duygusallık haritası açıklandı; Türkiye listenin neresinde?

Evden çalışırken sıkılıyor musunuz? Yalnız mı hissediyorsunuz? Gergin misiniz?

Araştırmalar hislerinizin adını koymanın o duyguların yoğunluk ve sürelerini azlatabileceğini gösteriyor. Bir başka deyişle “Utanıyorum” demek bile daha iyi hissetmenizi sağlayabilir.

Hislerinizin adını koyduktan sonra onlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda daha bilinçli olursunuz. Sıkılınca yemek mi yiyorsunuz? Yalnız hissedince sosyal medyada daha mı çok vakit geçiriyorsunuz? Gergin hissettiğinizde işlerinizi erteleme eğiliminde misiniz?

Öyleyse bu duygularla başa çıkmanın daha sağlıklı yollarını bulabilirsiniz. Günlük tuttmak, bir hobi edinmek, nefes egzersizleri yapmak duygularınızı daha iyi yönetmenizi sağlar.

KENDİNİZE EVDEN ÇALIŞMA REHBERİ HAZIRLAYIN 

5 Adımda Plan Yapma ve Plan Yapmanın Faydaları - CEOtudent

Farkındalık, işinize yarayacak bir çalışma rehberi hazırlamanın en önemli anahtarı. İş günlerinde kendinize zorunlu mesai saatleri belirlemek gibi bir düzene mi ihtiyacınız var? Kimse sizi görmese de iş kıyafetleri giydiğinizde daha verimli mi çalışırsınız?

Kendinize özel, iş yeri kurallarına benzer bir rehber yaratın. Basit kurallara uymak evden çalışırken harika işler çıkarmanızı sağlayacak bir ortam yaratabilir.

AVANTAJLARINDAN FAYDALANIN

Evden Daha Verimli Çalışmanın Püf Noktaları | iyzico blog

Evden çalışma fikrine bayılmıyor da olsanız avantajlarından pekala faydalanabilirsiniz.

Bu avantajlar balkonunuzda keyifle çalışmak da olabilir, görüntülü bir iş toplantısına altınızda pijamayla katılmak da… Ofiste olsanız yapamayacağınız şeylerin tadını çıkarın.

AKSİLİKLERE HAZIR OLUN 

40 Best Fun Indoor Games for Kids

Evden çalışırken teknik sorunlar ya da arkada bağıran çocuklar gibi engeller karşınıza çıkabilir.

Bu olası engeller için hazırlıklar yapın. Ve her ne yaparsanız yapın önemli bir toplantının ortasındayken komşunuzun kapınızda belirmesi gibi garip durumların yaşanabileceği gerçeğini kabullenin.

Neyse ki patronlarınız dahil çoğu insan sizinle aynı durumda olduğundan bu tür evde çalışmadan kaynanlanan aksaklıkları anlayışla karşılayacaktır. Zaman zaman sorunlar çıkabileceği için esnek olun ve pozitif kalın.