Evden çıkmadan gezebileceğiniz 20 sanal tur

Pandemi nedeniyle evden çıkamamak gezmeye engel değil. İşte aile ve çocuklar için evde kalmayı keyifli hale getirecek internet üzerinden gezebileceğiniz birbirinden güzel 20 sanal tur...

Evden çıkmadan gezebileceğiniz 20 sanal tur

Dünyanın en önemli müzesi olarak kabul edilen Smithsonian Ulusal Doğal Tarih Müzesi, doğa ve tarih tutkunu tüm aileleri bekliyor.

NTV'den Serdar Uzun'un hazırladığı habere göre Washington’da yer alan bu müzede bitkiler, hayvanlar, fosiller, meteorlar ve daha pek çok şey bulunuyor. Özellikle dinozor sevenleri müthiş bir tur bekliyor.

https://naturalhistory.si.edu/visit/virtual-tour/current-exhibits

Bu sanal tur astronotların uzayda gezmek için kullandıkları araçları, yer çekimi odalarını, eğitim aldıkları yerleri ve çok daha fazlasını görmenize imkan tanıyor.

https://www.nasa.gov/glennvirtualtours

Çocuklarınıza cumhuriyetin hangi aşamalardan geçerek kurulduğunu, Atatürk İlke ve İnkılâpları’nın, devrimlerinin doğuşunu detaylarıyla anlatmak istiyorsanız eski Türkiye Büyük Millet Meclisi binasını da gezebilirsiniz. Aynı zamanda bu müze Türkiye’nin ilk çocuk dostu müzesi…

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259957/kurtulus-savasi-muzesi---ankara.html

CINCINNATI HAYVANAT BAHÇESİ VE BOTANİK PARKI 

Cincinnati Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı, corona virüsün yayılmasını engellemek için kapılarını ziyaretçilere kapattı. Ancak hayvanat bahçesinin Facebook ve Youtube hesapları üzerinden safariye devam edebilirsiniz. Haftanın yedi günü hayvanat bahçesindeki hayvanları izleyebilirsiniz. 

facebook.com/cincinnatizoo/

https://www.youtube.com/user/CincinnatiZooTube/videos

Türkiye’de sanayi ve endüstri tarihine ilişkin tüm ayrıntıların yer aldığı Rahmi Koç Müzesi, bilime düşkün çocuklar için güzel bir gezi sunuyor. Haliç kıyısındaki bu müzede eski model arabalar, çizgi filmlerde görülen şirin bisikletler, buharlı gemi makineleri ve para basma matbaasına kadar pek çok şeyi görmek mümkün.

Fotoğrafta, Harry Potter ve Sırlar Odası filminde Harry ile Ron'un okul trenini yakalayabilmek için kullandığı uçan arabanın bir kopyası olan 1966 model Ford Angelia'yı görüyorsunuz. Arabanın plakası da filminde kullanılan plakayla aynı…

Rahmi Koç Müzesi, çocukların ilgisini çektiği kadar ailelerin de dikkatini çekiyor. 

http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/ziyaret-plani/google-sokak-gorunumu

İnsanlık tarihini baştan yazdıran keşif Göbeklitepe, dünyanın en önemli antik tapınaklarının arasında başı çekiyor. Topraklarımızın zengin tarihi mirası, binyıllar boyunca misafir ettiği sayısız uygarlık ve onlardan kalan anıt ve eserlerle dopdolu. Bunlardan kuşkusuz en dikkat çekeni ise, tarihi Mısır Piramitleri'nden ve İngiltere'deki Stonehedge'den bile binlerce yıl daha eskiye dayanan Göbeklitepe...

https://sanalmuze.gov.tr/TR-259963/gobeklitepe-orenyeri---sanliurfa.html

Dünyanın en büyük sirki Cirque du Soleil, insanların evde kaldığı günlerde en güzel şovlarını internet üzerinden yayınlıyor. Bu güzel şovu izlemek ise size bağlı...

https://www.cirquedusoleil.com/cirqueconnect

Corona virüs nedeniyle Atlanta Hayvanat Bahçesi de kameralarını online tura açtı. Atlanta Hayvanat Bahçesi Yönetimi canlı yayınını "Corona virüs salgınının tüm hayatımıza temas ettiği bir dönemde, dünyanın dört bir yanındaki insanların PandaCam'de sevinç bulmasından gurur duyuyoruz” diyerek paylaştı.

Hayvanat bahçesindeki pandaların oyunlarını, beslenme saatlerini ve gün içinde neler yaptığını canlı olarak izleyebilirsiniz.

https://zooatlanta.org/panda-cam/

Legoların büyülü dünyasında yolculuk yapmayı pek çok çocuk sevdiği gibi büyükler de seviyor. Koronavirüs nedeniyle kapılarını kısa süreliğine kapatan Legoland, 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. Siz de çocuğunuzla birlikte evden çıkmadan bu eğlenceye ortak olabilirsiniz. 

https://www.legoland.dk/en/accommodation/hotel-legoland/virtual-tour/

İstanbul'un, Anadolu'nun hatta dünyanın önemli yapılarının 1/25 oranında küçültülmüş halleri Miniatürk’te gezgin aileleri bekliyor. Saraylar, yalılar, Peri Bacaları, Pamukkale Travertenleri, camiler, kiliseler, sinagoglar batıdan doğuya doğru bütün ülkeyi bir anda dolaşmak isteyen çocuklu aileler için ideal bir rota olarak karşımıza çıkıyor. Siz de çocuğunuzla birlikte evden çıkmadan bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

http://www.3dmekanlar.com/tr/miniaturk-parki.html

Corona virüsün yayılmasını yavaşlatmak için Houston Hayvanat Bahçesi de kapılarını üç hafta kapattı. Aynı zamanda Houston Hayvanat Bahçesi, kameralarını online ziyaretçilere açtı. Web kamerasıyla online ziyaretçiler filler, zürafalar, goriller, şempazeler ve gergedanları görebilirler.

https://www.houstonzoo.org/explore/webcams/

ABD'nin Orlando şehrinde yer alan eğlence bölgesi çok zengin gezi seçenekleri sunuyor. Walt Disney World, Magic Kingdom, Epcot, Animal Kingdom, Disney MGM Stüdyoları, Universal Stüdyoları, Sea World eğlence parkları gibi birçok yeri sanal turla gezmeniz mümkün. Orlando’nun büyülü eğlence dünyasına yolculuk yapmanız için bir tık yetiyor.

https://www.visitorlando.com/en/things-to-do/virtual-tours/walt-disney-world-resort

Hayvanat bahçeleri gibi, birçok akvaryum da sakinlerinin ne yaptığını göstermek için canlı yayınlar yapıyor. Bunlardan biri de Monterey Bay Aquarium. Akvaryum su samuru, denizanası, köpekbalığı, penguenlerden oluşan sakinlerinin hayatlarını canlı olarak yayınlıyor.

https://www.montereybayaquarium.org/animals/live-cams/kelp-forest-cam/

1700’lü yıllardan günümüze oyuncak dünyasına doğru bir yolculuk yapmak isteyenler için İstanbul Erenköy’deki Oyuncak Müzesi eğlenceli bir yolculuk sunuyor. Ailelerin çocuklarını gezdirmek istediği önemli müzelerin başında gelen Oyuncak Müzesi, her yaştan insanın çocukluğuna ineceği bir yer olarak sizi bekliyor. 

https://istanbuloyuncakmuzesi.com/pages/360-tur

Çocuklarıyla biraz da kültür sanat gezisi yapmak isteyen aileler için ideal bir seçenek olan Zeugma Müzesi, Gaziantep’te dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesi olmasıyla ünlü. Zeugma’nın en önemli eseri ise Çingene Kızı figürlü mozaik. Ayrıca bu müzede 2000 yıllık mozaiklerin eksik parçaları lazer sistemiyle görüntülü olarak tamamlanıyor.

https://sanalmuze.gov.tr/muzeler/GAZIANTEP_ARKEOLOJI_MUZESI/

Pasifik Akvaryumu penguen, tropik resifler, köpekbalığı, deniz analarından oluşan sakinlerinin hayatlarını canlı olarak yayınlıyor.

http://www.aquariumofpacific.org/exhibits/webcams

Oregon Hayvanat Bahçesi, corona virüsün yayılmasını yavaşlatmaya yardımcı olmak için halk sağlığı önerilerini takiben 17 Mart Salı günü geçici olarak kapılarını kapattı. Oregon Hayvanat Bahçecisi sakinlerini ve onlarla ilgili özel videoları Facebook hesabından görebilirsiniz.  

https://www.facebook.com/oregonzoo/

Amerika kıtasındaki ulusal parkların sanal turu gerçekten görülmeye değer. Tüm aile üyelerinin birlikte gerçekleştireceği bu sanal turda; görüntüler ve çekimler sizi oradaymışsınız gibi hissettiriyor. Alaska’daki Kenai Fiyordları, Hawaii Volkanları, Meksika’daki Carlsbad Mağaraları, Utah’taki Bryce Kanyonu, Florida’daki Dry Tortugas gerçekten müthiş çekim gücüyle şahane bir sanal tur fırsatı sunuyor.

https://artsandculture.withgoogle.com/en-us/national-parks-service/parks

İngiltere’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki önemli yapısı Blenheim Sarayı’nın tüm odalarını, ayrıntılarını rahatlıkla gezebileceğiniz sanal turu mevcut. Birleşik Krallık Eski Başkanı Winston Churchill’in doğduğu bu ev aynı zamanda bu ülkede kraliyet ailesine ait olmayan saray unvanına sahip tek yapı. Bir İngiliz Sarayı nasıl olur diye merak edenler, bu yapı tek tıkla karşınızda.

https://www.blenheimpalace.com/stayconnected

Chicago'daki Shedd Akvaryumu da corona virüs nedeniyle kapandı. Yetkililer, "Bu süre zarfında sizi akvaryumda karşılayamayacağımızdan hayal kırıklığına uğramış olsak da, corona virüsün daha fazla yayılmasını durdurmak için sosyal izolasyon çabalarında üzerimize düşeni yapıyoruz” diye açıklama yaptı.

Shedd Akvaryumu sosyal medya adreslerinden paylaştıkları videolarla evde kalanlarla videolarını paylaşıyor.

https://www.facebook.com/pg/sheddaquarium/videos