Everest’te saz çaldı

Genç Türk gezgin, Everest'te saz çaldı.

Beş yıl önce dünyayı gezmeye başlayan, yaklaşık 4 yıldır da bağlamasını yanına alan  27 yaşında Bilkent mezunu makine mühendisi Anıl Ünlü Everest’te saz çaldı.

En yüksek irtifada saz çalıp türkü söylemiş ilk kişi olabileceğini belirten genç gezgin, “Dağlar Var” türküsüne ilişkin, “Neredeyse 2 yıldır hayalini kurduğum bir şeydi. Yürüyüşe başlayınca yağmurdan ve soğuk havadan dolayı sazı sağlam şekilde çıkartacağımı düşünmüyordum hiç. Zirveye çıkınca hava açtı, manzara güzelleşti. Türkü söyledikten sonra 3 gün yüzümden gülümseme eksik olmadı. Heyecanın ve mutluluğun çok ayrı bir seviyesini yaşadım.” dedi.

Anıl Ünlü, öğrenciyken kısıtlı olanaklarla gezmeye başladığını söyleyerek, “2017 yılında Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldum. Üniversitede okurken gezmeye başladım. Mezun olduktan sonra da iki yıl boyunca gezerek, toplam 5 yılda 45 farklı ülkede bulundum.” dedi.

Anıl Ünlü, “5 yıldır aralıklarla geziyorum. Düzenli gezmeye 2019 başında başladım ve geçtiğimiz 10 ayın 7’sinde gezdim. Son olarak evden eylülde ayrıldım, hazirana kadar da aralıksız gezeceğim. Şu ana kadar Nepal ve Hindistan’ı gezdim. Sonrasında dönüp 2.5 yıllık Afrika gezim için hazırlanacağım.” diye konuştu.