Evinde alkol yapan devlet memuru yaşam savaşı veriyor

Ankara’da evinde alkol yapmak isterken mutfakta çıkan yangın sonucu yaralanan C.M yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

Evinde alkol yapan devlet memuru yaşam savaşı veriyor

VeryansınTV

Alkol ürünlerine getirilen zamlar ve pandemi döneminde içki satışı yasağının gelmesiyle evde içki üretimi oldukça artarak kontrolsüz ve riskli bir piyasanın oluşmasına neden oldu. Sahte ve evde üretilen içkilerin neden olduğu ölümler son bir yılda oldukça artarken bir kötü haber de Ankara’dan geldi.

Geçtiğimiz günlerde Ankara Çankaya ilçesinde evinde alkol yapmaya çalışan C.M’in ocağında bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevlerin evde alkol üretimi için kullanılan bidonlara sıçramasını gören C.M , panikle bidonları aşağı attı ve yangın aşağıdaki araçlara sıçradı. Tüm evi küle dönen ve devlet memuru olduğu öğrenilen C.M Hacettepe Devlet Hastanesi’ne götürülürken ilk müdahalenin ardından Başkent Hastanesine nakledildi. Şuanda durumu kritik olan C.M yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

ALKOL YASAĞI UYGULAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 29 Nisan'da başlayıp 17 Mayıs'a kadar devam edecek olan sokağa çıkma yasağını açıklamasının ardından en çok merak edilen şeylerden biri de sokağa çıkma yasağında alkol satışı konusu olmuştu.

Hafta sonu ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor ancak 10.00-17.00 saatleri arasında açık tutulan bakkal, kuru yemişçi ve marketlerden alışveriş yapılabiliyordu.

İçişleri Bakanlığı'nın söz konusu kararına göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri içinde açık tutulan bakkal, kuru yemişçi ve marketlerde alkol satışı yapılmıyordu. Tam kapanma sürecinde de alkol satışının yasak olacağı genelge ile kesinleşti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yasakla ilgili şunları söyledi:

"Genelge çok açık. İstisnada yer almıyor ve kapalı. Çok doğal olarak. Bu açıdan da herhangi bir muafiyet yok, soru işareti söz konusu değil. Bu fedakarlığa tekel büfelerimiz de katlanacaklar. Bu dönem içerisinde onlardan da bir fedakarlık bekliyoruz" açıklamasında bulundu.