'Ey kabine değişikliği bu gece geldiysen 3 kere vur'

Neredeyse her gün bir "kabine değişikliği" kulis haberi okuyoruz. Aylardır bu haberlerin ardı arkası kesilmiyor. Basın adeta "kabine toto" oynuyor...

'Ey kabine değişikliği bu gece geldiysen 3 kere vur'

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, bir süredir beklenen kabine değişikliğiyle ilgili gazeteci ve medya organlarının kulislerini “toto haberciliği” diyerek eleştirdi.

Bildirici, “Ey kabine değişikliği bu gece geldiysen üç kere vur, yazarlarımız perişan” başlıklı yazısında, “Bakan toto haberleri tutmayan tüm meslektaşlarıma önerim, yanlış bilgi verdikleri için özür dilemeleri ya da en azından nedenini okura/ izleyiciye açıklamaları. Gazetecilik bugün yazdığını yarın unutacağın bir meşgale değil” eleştirisinde bulundu.

'KULİS HABERCİLİĞİNİN İFLASI'

“Açık söylemek gerekirse, AKP’nin 24 Mart’ta yapılan 7. Olağan Büyük Kongresi ‘kulis haberciliği’nin iflasını kanıtladı” diyen Bildirici, kabine konusunda tek karar verici ismin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu belirterek, “Erdoğan gazetecilere fısıldamadığına göre, kulislerde konuşulanlara dayanarak “kabine değişikliği” haberi yazmak, habercilik değil toto oynamak, tahminde bulunmak” ifadelerini kullandı.

Bildirici, kabine değişikliğine ilişkin kulis yazan gazetecileri hatırlatarak, “Bu kadar kesin ifadelere rağmen günler geçti ve Erdoğan bakan değişikliği yapmadı” dedi.

KABİNE TOTO

“Merak ediyorum, bu tür isabet kaydetmeyen ‘kabine toto haberciliği’ yapan gazeteci arkadaşlar, bu haberlerin okurda ve izleyicide nasıl travmalar yarattığının farkındılar mı?” sorusunu gündeme getirerek, “Yanıltılan okur ve izleyicinin, isabet kaydetmeyen bakan değişikliğini yazan gazetelere ve konuşan gazetecilere duyduğu güvenin yerlebir olması kaçınılmaz. Haklı olarak, yazdıkları doğrulanmayan gazetecilerin, diğer konularda yazdıklarına da şüpheyle bakacaktır” görüşünü ifade eden Bildirici, şu uyarılarda bulundu:

“Bakan değişikliği tahminleri tutmayan meslekdaşlarıma da önerim, yanlış bilgi verdikleri için özür dilemeleri ya da en azından nedenini okura/ izleyiciye açıklamaları… Gazetecilik öyle kimi politikacılar gibi bugün yazdığını ve söylediğini ertesi gün unutulacak bir meşgale değil…”