Eylül'ün katili hakkında karar

Ankara'nın Polatlı ilçesinde 22 Haziran 2018'de kaybolduktan sonra cesedi bulunan 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara cinayetinin faili Uğur Koçyiğit, "ağırlaştırılmış müebbet" ve 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eylül'ün katili hakkında karar

Uğur Koçyiğit ile ona yardım ettiği belirlenen annesi Huriye Koçyiğit'in yargılandığı davada karar çıktı.

Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Uğur Koçyiğit, bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Tutuksuz sanık Huriye Koçyiğit, Eylül'ün annesi Şerife ve babası Halil İbrahim Yağlıkara, taraf avukatları ile müdahil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı da duruşma salonunda hazır bulundu.

Beyanlara geçilmeden önce SEGBİS odasında sanık Koçyiğit'in arkasındaki duvarda asılı olan Türk Bayrağı, mahkeme başkanın talimatıyla kaldırıldı. Bunun üzerine duruşma salonundaki izleyeciler başkanın talimatını alkışladı.

Savcı, önceki celse sunduğu esas hakkındaki mütalaasını tekrarladı. Ardından savunma yapmaları için sanıklara söz verildi.

Sanık Uğur Koçyiğit, bazı tanıkların, savunmasını doğrulayacak şekilde beyanda bulunduğunu söyleyerek suçsuz olduğunu iddia etti.

Tutuksuz sanık Huriye Koçyiğit de olay günü Eylül'ü görmediğini belirterek, "O gün pazara gitmiştim, bir dahilim yok. Kimse çocuk katil olmak istemez, suçsuzum." dedi.

Beyanların ardından mahkeme heyeti, ilk duruşması 17 Mayıs 2019'da görülen dosyayı karara bağladı.

Buna göre, sanık Uğur Koçyiğit, "çocuğu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "çocuğa nitelikli cinsel istismar" suçundan 30 yıl, "çocuğu hürriyetinden yoksun kılma" suçundan ise 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Söz konusu cezaları üst sınırdan veren mahkeme, sanık hakkında takdir indirimi yapmadı.

Sanık Huriye Koçyiğit de "çocuğu kasten öldürmeye yardım" suçundan 13 yıl 4 ay, "çocuğu hürriyetinden yoksun kılma" suçundan ise 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, hükümle birlikte Uğur Koçyiğit'in tutukluluk halinin devamını kararlaştırdı.

'BUGÜN HEM ÜZGÜN HEM MUTLUYUZ'

Eylül Yağlıkara'nın ailesi, mahkeme kararıyla ilgili adliye önünde açıklama yaptı. Dava sürecinde kendilerine destek veren herkese teşekkür eden baba İbrahim Yağlıkara, "Devletimize bu konuda çok güveniyorduk ve güzel bir karar çıkacağını zaten biliyorduk. Meleğim geri gelmeyecek bunu biliyorum. Herkes bu tarz konularda dik dursun, mücadelelerini sonuna kadar sürdürsünler. Bugünkü karar bizim açımızdan çok güzel oldu. Yaklaşık 90 yıla tekabül eden bir ceza aldı. İnşallah o kadar da yaşamaz ve içeride çürür, gider. Bugün hem üzüntülü hem de mutluyuz" dedi.

'GEREKLİ CEZAYI ALDILAR'

Anne Şerife Yağlıkara da, "Buraya hep bir umutsuzlukla geliyorduk. Bu sefer karar çıkacağını öğrendik ve geldik. Tabi üzüntü ve sevinci bir arada yaşıyoruz. Evladımızı kaybettik ama katiller de gerekli cezayı aldılar. İnşallah onlar ömür boyu içeride yatar ve bedenlerine kurt düşer. Zaten bu dünyada da öbür dünyada da ellerimiz yakalarında olacak. Önce kara gözlü meleğim onlardan hesap soracak" diye konuştu.

İstanbul Barosu Avukatı Funda Sadık Alp ise, sürecin başından beri Yağlıkara ailesinin yanında olduğunu ifade ederek, "Eylül katledildiğinde aileye kendi çabalarımla ulaştım ve bu davada onlara yardım etme konusunda gönüllü oldum. Yargılamamız çok uzun sürdü ama bugün çok güzel bir kararla Ankara'dan ayrılıyorum. Uğur Koçyiğit toplamda 3 suçtan yargılanıyordu ve onunla ilgili kararda ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 42 yıl hapis cezası aldı" dedi.