EYP patlamasında şehit düşen Ümit Solak, son yolculuğuna uğurlandı

Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Avaşin bölgesinde EYP patlaması sonucu ağır yaralanan kahraman Mehmetçiğimiz Uzman Çavuş Ümit Solak'ın tedavi gördüğü hastanede şehit düştüğünü açıkladı. Ümit Solak, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenin ardından memleketine uğurlandı.

EYP patlamasında şehit düşen Ümit Solak, son yolculuğuna uğurlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin operasyonlarını tam gaz sürdürdüğü Irak'ın kuzeyindeki Avaşin bölgesinden kahreden haber geldi. Bakanlık, bölgede hain terör örgütü tarafından gömülen EYP'nin patlaması sonrasında yaralanan kahraman Mehmetçiğimizin şehit düştüğünü belirtti. 

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Irak kuzeyi Avaşin bölgesinde, 17 Eylül 2021 tarihinde, P. Uzman Çavuş Ümit Solak EYP patlaması sonucu ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah'tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz."

Şehit olan Piyade Uzman Çavuş Solak için Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda tören düzenlendi. Törene Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık, vali yardımcıları Tevfik Kumbasar ile Mustafa Kasımoğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Kavukçu, İl Emniyet Müdürü Salavat Mete Pınar, Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı Kurmay Başkanı Piyade Albay Hakan Yağmur, Hakkari Cumhuriyet Başsavcı Vekili Sefa Karadeniz, Adalet Komisyon Başkanı Cenk Özbaş, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, asker ve polisler katıldı.

Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutunun tören alanına getirilmesiyle 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ardından da öz geçmişi okundu. Duaların ardından Piyade Uzman Çavuş Ümit Solak'ın cenazesi, helikopterle Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı'na buradan da uçakla memleketi Muş'a gönderilecek.