F-35 alınırsa S-400’ler ile aynı ortamda bulunmayacak mı?

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir 'F-35 ile S-400'lerin aynı ortamda bulunamayacağı yönündeki argümanlara katılmıyoruz, hukuki açıdan da sıkıntı görmüyoruz' dedi.

F-35 alınırsa S-400’ler ile aynı ortamda bulunmayacak mı?

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Türkiye ile ABD arasındaki F-35 savaş uçakları projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Projeye tekrar dönülmesini umduğunu söyleyen Demir, “F-35 ile S-400’lerin aynı ortamda bulunamayacağı yönündeki argümanlara katılmıyoruz, hukuki açıdan da sıkıntı görmüyoruz” dedi.

NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Demir, Rusya’dan savaş uçağı alımı iddiaları konusunda da açıklamalarda bulunan Demir, şunları söyledi: “Karşı tarafından bir teklifi vardı, bu teklif de bizim tarafımızdan değerlendiriliyor. Konu mali, teknik ve stratejik boyutuyla incelenir, hemen karar vermek gibi bir şey söz konusu değil. Çok geniş bir analiz yapmak lazım, bu yüzden hemen yarın alıyoruz gibi bir hükümde bulunmak mümkün değil.”

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’lerle ilgili konuşan Demir, sistemin aktif hale getirilmesi sürecinin devam ettiğini söyledi. Buna karşılık ABD ile F-35 projesine tekrar dönülmesini temenni ettiğini söyleyen Demir, “F-35 ile S-400’lerin aynı ortamda bulunamayacağı yönündeki argümanlara katılmıyoruz, hukuki açıdan da sıkıntı görmüyoruz” ifadelerini kullandı.

Demir ayrıca, ABD Patriot hava savunma sistemiyle ilgili olarak ise “İlave sistemlerle ilgili tekliflere açığız” ifadelerini kullandı.