'F-35'ler şifresi ABD'de olan uçan bilgisayarlardır, balondur'

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş F-35’lerle ilgili merak edilenleri tüm boyutlarıyla Veryansın Tv’ye anlattı. Karataş “F-35'ler şifresi ABD'de olan uçan bilgisayarlardır, balondur’ ifadelerini kullandı.

'F-35'ler şifresi ABD'de olan uçan bilgisayarlardır, balondur'
'F-35'ler şifresi ABD'de olan uçan bilgisayarlardır, balondur'

VERYANSIN TV

ABD, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının ardından Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programındaki ortaklığından çıkarmıştı. 

Kararı Ankara tepkiyle karşıladı. Son olarak Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Türkiye F-35 programının sadece bir müşterisi değil, aynı zamanda ortağıdır. ABD’nin teknik anlamda S-400 ve F-35’lerin uyumluluğu konusundaki herhangi bir kaygısını ele almaya hazırız." açıklaması yaptı. 

ABD'ye tepkilerin ardından Ankara'nın yeni hamlesi hukuk alanında oldu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı iştiraklerinden SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ, Türkiye'nin F-35 savaş uçağı programındaki haklarını korumak amacıyla ABD'de yapacağı girişimlere yönelik stratejik ve hukuki danışmanlık hizmeti almak için uluslararası hukuk şirketi Arnold&Porter ile anlaşma imzaladı.

Ankara-Washington hattında gerginlik devam ederken, F-35 savaş jetlerindeki sorunlar sık sık kamuoyunun gündemine geliyor. 

Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş da F-35'leri tüm boyutlarıyla Veryansın Tv’ye anlattı.

Erdem Atay’ın sunduğu Pankuş programında konuk olan Karataş, “F-35'ler şifresi ABD'de olan uçan bilgisayarlardır, balondur” ifadelerini kullandı.

İşte Karataş’ın değerlendirmeleri: