Erişim neden kesildi? Facebook'tan açıklama

Facebook, WhatsApp ve Instagram servislerinde 6 saate yakın süren erişim engelinin, hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığı ve kullanıcı verilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığı açıklandı

Erişim neden kesildi? Facebook'tan açıklama

2008 yılından bu yana en büyük erişim sorununu yaşayan Facebook, ana uygulamasının yanı sıra Instagram ve WhatsApp gibi milyarlarca kullanıcıya ulaşan diğer popüler uygulamaların da sahibi olduğundan saatlerce devam eden kesinti bir anda dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri haline geldi.

Facebook ve sahibi olduğu servislere erişim gece yarısından sonra yavaş yavaş sağlanmaya başlandı.

FACEBOOK'TAN AÇIKLAMA

Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan, şirketin sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, kesintinin hatalı bir konfigürasyondan kaynaklandığının saptandığını bildirdi.

Sorunun aynı zamanda şirketin operasyonlarında kullandığı sistemleri kullanılamaz hale getirmesinin çözümü zorlaştırdığını kaydeden Janardhan, "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" ifadesini kullandı.

Şirket, bu süreçte kullanıcı bilgilerinin çalındığına dair bir delil bulunmadığını belirterek, bu yöndeki haberleri yalanladı.

Facebook CTO'su Mike Schroepfer, resmi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada "Tüm samimiyetimizle, Facebook tarafından desteklenen servislerdeki erişim sorunundan etkilenen herkesten özür dileriz" ifadelerini kullanırken; Bazı ağ sorunları yaşadıklarını, ekiplerin söz konusu hataları tespit etmek ve gidermek için var güçleri ile çalıştıklarını belirtmişti.

WhatsApp, İnstagram ve Facebook'a saatlerce erişilemedi