Fahrettin Altun, ABD’nin ‘S-400’leri verin’ önerisine Patriot isteyerek yanıt verdi

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Biden yönetiminin “Türkiye, S-400’leri Ukrayna’ya versin, ABD de Türkiye’ye F-35 versin” şeklindeki önerisine ilişkin olarak, "Batı’nın yapması gereken önce F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz Türkiye’ye teslim etmektir" dedi.

featured

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye’deki S-400’lerin Ukrayna’ya konuşlandırılması yönündeki haberlerle ilgili açıklama yaptı.  Türkiye’nin S-400’leri Ukrayna’ya verme önerisiyle ilgili olarak Altun, teklifin “bugün için” gerçekçi olmadığını söyleyerek, “Batı, Ankara’dan Ukrayna’ya S-400 konuşlandırmasını istemeden önce F-35’leri ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz teslim etmeli” dedi.

New York Times gazetesinde hafta sonu yer alan özel habere göre, ABD’li yetkililer Türkiye’ye Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemini Ukrayna’ya göndermesi karşılığında ABD’nin bu füzelerin alınması yüzünden Ankara’ya karşı yürürlüğe koyduğu Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşılık Verme Yasası (CAATSA) kapsamındaki yaptırımları kaldıracakları şeklinde bir öneri iletti. Habere göre teklif iki hafta önce Türkiye’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman tarafından Türk tarafına iletildi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, konuyla ilgili olarak WSJ gazetesine bir yazı yazdı.

Altun yazısında, “Avrupa Birliği üyeliğini stratejik bir hedef olarak gören ve NATO üyeliğinden gurur duyan Türkiye, Batı’dan hak ettiği muameleyi görmeyi beklemektedir. İlişkiyi onarmak için gayrı resmi teklifler değil, güven artırıcı önlemler alınmalıdır. Sayın Kolbe’nin argümanını geliştirmek için Batı’nın yapması gereken, F-35 savaş uçaklarını ve Patriot bataryalarını ön koşulsuz Türkiye’ye teslim etmektir.” ifadelerine yer verildi.

thumbnail
İlgili haber

Patriot mu S-400 mü? Beyazıt Karataş canlı yayında sistemleri karşılaştırdı

thumbnail
İlgili haber

S-400 hakkında her şey… Atış simülasyonlarında S-400 ve Patriot nasıl sonuçlar verdi?

thumbnail
İlgili haber

S-400 mü Patriot mu? (1) Türkiye neden S-400 seçimi yaptı?

 

Fahrettin Altun, ABD’nin ‘S-400’leri verin’ önerisine Patriot isteyerek yanıt verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 3 ay önce

  Sozde iletisim baskani, s-400, patriot her halt hakkinda konusuyor. Liberal badem ehliyeti budur iste.

 2. 3 ay önce

  Gayet doğru söylemiş, başlığa bakarak yorum yazmamak gerek, önce haberi okumak faydalı olabilir.

  Cevapla
 3. 3 ay önce

  Burda verilecek 1 tek cevap var oda: o iş bitti artık demektir.

  Cevapla
 4. 3 ay önce

  petriot kime karşı kullanılacakki ?
  Türkiye nin tek riski abd nato cephesi !

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!