'Fahrettin Koca ne dersin desin AK Parti kongrelerindeki kalabalıklara gücü yetmiyor'

Sabah yazarı Mehmet Barlas, kısıtlamaya devam diyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu'na ateş püskürdü.

'Fahrettin Koca ne dersin desin AK Parti kongrelerindeki kalabalıklara gücü yetmiyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs ile mücadelede normalleşme sürecinin, 1 Mart itibarıyla belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde valilerin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarıyla başlayacağını duyurmuştu.

Koca, şu ifadeleri kullanmıştı: "Normalleşme adımlarını titizlikle çalışıyoruz. Yerinde karar dönemi ile kademeli normalleşeceğiz. 1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde 4 risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurullarımızla başlayacak."

Mart ayında normallşeme beklentisi yükselirken bir yandan da artan vaka sayılarının yeniden 10 bine dayanması soru işaretlerini artırdı.

Öte yandan hükümete yakın Sabah gazetesi yazarlarının normalleşme sürecinin hızlandırılmasındaki ısrarı dikkat çekiyor.

Mehmet Barlas, "Açıkçası her televizyonu açtığımızda bize öğretilen maske, mesafe ve hijyen kurallarından bıktık" dedi.

Barlas'ın yazısının satır başları şöyle:

"Taze incir yerine patlıcan yiyen Temel'in "Siz bunu hem uzatmışsınız hem de tadını kaçırmışsınız" dediği gibi, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun 83 milyon kişinin yaşamına ipotek koyması süreci hem uzadı hem de tadı kaçtı...

"Artık ev hapisleri galiba sona eriyor" diye konuşulurken "Acaba Sağlık Bakanı Fahrettin Koca buna ne der?" sorusu akla geliyor. Aslında Bilim Kurulu veya Fahrettin Koca ne derse desin, AK Parti kongrelerindeki kalabalıklara bunların güçleri yetmiyor. Ama ellerinde "Ya 3'üncü dalga gelirse" silahı var ya, Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuda suskun kalıyor.

Açıkçası her televizyonu açtığımızda bize öğretilen maske, mesafe ve hijyen kurallarından bıktık. Ama ne yaparsak yapalım faydası yok. Çünkü toplumun yüzde 70'inin bağışıklanması durumu henüz gerçekleşmemiş. Bu yüzden restoranlar ve okullar açılırsa, 3'üncü dalga her an olabilirmiş.

Günlük ev hapsinin olmadığı duruma "Normal yaşam" diyoruz ya... Bu normal yaşama ne zaman döneceğimiz konusu da henüz dedikodu seviyesini aşamadı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, "1 Mart itibarıyla süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak" paylaşımında bulunmuştu. Meğer illerdeki kısıtlamalar, "düşük, orta, yüksek ve çok yüksek" olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecekmiş... Kısacası yaşınız 65'ten büyükse ve riskli kentlerden birinde yaşıyorsanız, sizin için normale dönmek hayal bile edilemeyecek."